Ravna planina banerRavna planina baner

BiH

Izrečene zatvorske kazne zbog lažnih diploma

22 Jun 2021
2 min.
Izrečene zatvorske kazne zbog lažnih diploma

Općinski sud u Sanskom Mostu osudio je provostepenom presudom Senada Pehlivana na kaznu zatvora u trajanju od 14 mjeseci, Šemsudin Habibović je osuđen na dvadeset mjeseci zatvora, dok je Neira Šabić osuđena uslovno na zatvorsku kaznu od 8 mjeseci s rokom provjere od tri godine.

Njih troje su osuđeni u predmetu poznatom pod nazivom “Diploma”, zbog krivičnih djela posredovanja prilikom primanja dara i drugih oblika koristi te zloupotrebe službenog položaja i ovlaštenja.

Osuđeni u ovome predmetu su najavili žalbu na presudu drugostepenom sudu. Podsjećamo, troje navedenih su akteri poznate afere koja se dogodila potkraj 2018. godina i imala snažan odjek ne samo u Bosni i Hercegovini, već i van njenih granica.

Podsjećamo, novinarka magazina “Žurnal”, Azra Omerović, je za svega 17 dana, bez dana prisustva ijednom času, završila srednju medicinsku školu i to vrlo dobrim uspjehom. Dokumente je predala 20. decembra 2018. godine, a ovjerenu diplomu i svjedočanstva za četiri razreda srednje medicinske škole, preko posrednika dobila 3. januara 2019 godine. Optužnica je teretila Pehlivana da je posredovao prilikom podmićivanja odgovorne osobe, nakon što ga je novinarka kontaktirala kao osobu za koju je imala saznanja da posreduje prilikom kupovine diploma.

On joj je obećao da će najkasnije do polovine januara 2019. godine pribaviti diplomu srednje medicinske škole, zanimanje medicinski tehničar, a za ovu uslugu je zatražio iznos od 2.500 maraka koji će podijeliti sa osobama koje budu sudjelovale u izdavanju diplome. Prema navodima iz optužnice, Pehlivan je potom stupio u kontakt sa Šemsudinom Habibovićem odgovornom osobom privatne ustanove Centar za obrazovanje odraslih “Multilingua” iz Sanskog Mosta, koji je potom skupa sa Neirom Šabić, direktoricom pomenute ustanove, sačinio krivotvorenu diplomu srednje medicinske škole i predao je Pehlivanu. Osnovanost ove optužnice potvrđena je višemjesečnom istragom Kantonalnog tužilaštva Unsko-sanskog kantona, u kojoj je pribavljena obimna materijalna dokumentacija i provedeno nekoliko vještačenja.

Nakon objelodanjivanja afere, Ministarstvo obrazovanja USK je provelo inspekciju u centru “Multilingua” i donijelo odluku o zabrani rada te privatne obrazovne ustanove na period od tri godine.

Nezavisne

Povezani članci

Šmit objavio ispravku nametnutih izmjena zakona, odnosi se na članove CIK-a

Kristijan Šmit objavio je ispravku ranije nametnutog Izbornog zakona BiH tako što je aktuelne članove Centralne izborne komisije BiH izuzeo iz odredbe o penzionisanju, odnosno isteku mandata. Kako se navodi članovi CIK BiH će “dužnost obavljati do 2027. godine, odnosno sprovodiće i Opšte izbore 2026. godine”. U “izmijenjenom” članu nametnutog Izbornog zakona stoji da članovi […]

Prošle godine izdato 900 rješenja za kretanje oružja i vojne opreme

U BiH je tokom 2023. godine izadato 900 rješenja kojim se odobrava kretanje oružja i vojne opreme, što je za 7,91 odsto više nego 2022, navodi se u izvještaju koji je danas usvojio Savjet ministara. Od toga se 514 rješenja odnosilo na izvoz, a 386 na uvoz oružja i vojne opreme, navodi se u izvještaj […]