Ravna planina banerRavna planina baner

Republika Srpska

Bukejlović: Novi ustav treba da osigura funkcionalnost i dugoročnu pravnu sigurnost

13 Mart 2025
3 min.
Bukejlović: Novi ustav treba da osigura funkcionalnost i dugoročnu pravnu sigurnost

Ministar pravde Miloš Bukejlović da novi ustav Republike Srpske treba da osigura stabilan pravni okvir, funkcionalnost institucija i dugoročnu pravnu sigurnost za sve građane Srpske.


Bukejlović je istakao da donošenje novog ustava ne smije biti politička improvizacija niti bilo kakva kratkoročna odluka, to mora biti pravno utemeljen i odgovoran proces koji se zasniva na stvarnim potrebama razvoja i dugoročnim strateškim ciljevima Srpske.

U obraćanju poslanicima na posebnoj sjednici Narodne skupštine na kojoj se razmatra Nacrt novog ustava Srpske, Bukejlović je naveo da je riječ o veoma složenom i odgovornom poduhvatu koji zahtijeva temeljnu pravnu analizu i ozbiljnost radi jačanja ustavnog poretka i njegovog usklađivanja sa realnim društvenim, političkim i pravnim okolnostima.

On je naveo da se Srpska temelji na univerzalnim vrijednostima pri čemu su ljudsko dostojanstvo, sloboda, jednakost, vladavina prava, demokratija i nacionalna ravnopravnost osnovni postulati njenog položaja i ustavnopravnog poretka.

Bukejlović je rekao da je Srpska dužna da kroz svoj pravosudni sistem i zakonodavne reforme osigura nezavisnost sudske, izvršne i svih drugih oblika vlasti te efikasnu zaštitu svih svojih građana.

“Načela socijalne prave i nacionalne ravnopravnosti moraju biti implementirana kroz ekonomske i socijalne politike”, naveo je Bukejlović.

Predsjednik Republike Srpske, kaže Bukejlović, i dalje predstavlja Republiku i izražava njeno jedinstvo, ostaje simbol stabilnosti, kontinuiteta Srpske, učestvuje u procesu donošenja ključnih odluka, proglašava zakone i ima ovlaštenja predviđena vanrednim situacijama.

“NJegova odluka i dalje podrazumjeva i aktivno učešće u očuvanju političke stabilnosti, zaštite interesa Republike i njene ustavnosti”, istakao je Bukejlović.

Prema nacrtu ustava, naglasio je, Republika Srpska je suveren, jedinstven i nedjeljiv ustavnopravni entitet čiji status prolazi iz neotuđivog prava na njeno samoopredjeljenje koje se potvrđuje voljom svih građana, a kasnije se verifikuje i kroz Opšti okvirni sporazum za mir u BiH.

“Srpska uživa punu unutrašnju suverenost u pogledu nadležnosti koje su priznate Dejtonskim mirovnim sporazumom”, rekao je Bukejlović.

On je rekao da nacrt ustava definiše osnovna prava i obaveze građana, kao i ekonomsko i socijalno uređenje, čime postavlja pravni okvir koji mora garantovati stabilnost i pravnu sigurnost svim građanima.

“Građani Srpske ostaju ravnopravni u svim pravima, dužnostima, bez obzira na rasu, pol, jezik, nacionalnu pripadnost, vjeroispovijest ili bilo koje drugo lično svojstvo, što osigurava jednakost pred zakonom i zaštitu od bilo kojeg oblika diskriminacije”, rekao je Bukejlović.

On je naveo da Srpska i dalje garantuje pravo na jednaku pravnu zaštitu, pravično suđenje, pretpostavku nevinosti, pravnu pomoć i slobodu kretanja.

“Ekonomija i socijalna politika i dalje ostaju garantovana na pravima svojine, slobodi preduzetništva i zašti prava potrošača, čime se osigurava i pravna sigurnost i stabilnost privrednog sistema”, rekao je Bukejlović.

On je rekao da nacrt garantuje i slobodu tržišta, te podstiče preduzetništvo kao osnovni pokretač ekonomskog razvoja.

Prema njegovim riječima, Nacrt predviđa da ustav stupa na snagu danom proglašenja, čime postaje najviši pravni akt Srpske.

On je naveo da je potrebno osigurati da novi ustavni okvir odgovara potrebama građana i društva u cjelini. “Donošenjem novog ustava Srpska jača svoju stabilnost, funkcionalnost državnih organa i otpornost na pravne nesigurnosti”, zaključio je Bukejlović.

SRNA

Povezani članci

Košarac: Bonus savjet opoziciji – bolje ćutati i biti smatran izdajnikom nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju

Član Predsjedništva SNSD-a Staša Košarac dao je bonus savjet opoziciji – bolje je ćutati i biti smatran izdajnikom, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju. Košarac je rekao da se opozicija u Republici Srpskoj nije izjašnjavala o “kredibilitetu” Ustavnog suda BiH, ali su reagovali jer im je sad upitan kredibilitet i predsjednika i Narodne skupštine i […]

Minić i Macut potpisali protokol o formiranju radne grupe za projekat “Višegrad-Vardište-Mokra Gora” 

Premijeri Republike Srpske Savo Minić i Srbije Đuro Macut potpisali su danas zaključak kojim se usvaja Protokol o obrazovanju mješovite radne grupe za projekat “Višegrad – Vardište – Mokra Gora” između vlada Srpske i Srbije. Premijer Republike Srpske Savo Minić izjavio je da je nema opštine u Republici Srpskoj u kojoj Srbija nije nešto uradila […]