Ravna planina banerRavna planina baner

Istočno Sarajevo

Danas otkrivanje biste prote Vojislava Voje Čarkića

27 Maj 2025
4 min.
Danas otkrivanje biste prote Vojislava Voje Čarkića

 Bista prote Vojislava Voje Čarkića, poznatog kao pop Žućo, biće otkrivena danas u Parku velikana u Istočnom Novom Sarajevu u okviru “Spasovdanskih svečanosti”, koje se održavaju povodom krsne slave i Dana opštine.


Bista će biti otkrivena u 12.00 časova.

Pop Žućo preminuo je 4. maja prošle godine u 87. godini, dan nakon što je na Veliki petak služio liturgiju u Hramu Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima.

Sahranjen je 7. maja prošle godine u porti Hrama Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima.

Sahrani je prisustvovalo mnogobrojno sveštenstvo, veliki broj građana, zvaničnika, a opijelo je služio NJegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom, uz sasluženje oko 30 sveštenika.

U srpskom narodu omiljeni pop Žućo bio je major srpske vojske i sahranjen je uz počasnu paljbu Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH.

U jednom od posljednjih intervjua za Srnu u martu 2022. godine pop Žućo je rekao da su netačne sve priče da je krajem 1995. godine vršen pritisak za odlazak Srba sa Grbavice nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, jer je istina da su oni morali da odu, da bi sačuvali živote i izbjegli montirane optužnice i sarajevske kazamate.

On je naveo da se tada nije mnogo znalo o Dejtonskom sporazumu, nego se o tome tek o Aranđelovdanu počelo pomalo govorkati, ali niko nije pričao da se Grbavica mora napustiti, mada se to “osjetilo po narodu a, i po vojsci”.

“Nakon odbijanja više od 30 neprijateljskih ofanziva, ne želeći da žive pod tuđom vlašću, oko 150.000 sarajevskih Srba nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma napustilo je svoje odbranjene domove i imanja”, rekao je pop Žućo.

Prota Čarkić naveo je da je posredstvom francuske vojske i srpskog humaniranog društva “Dobrotvor” tokom rata uspio da preko Miljacke prebaci i dostavi više od 120.000 humanitarnih paketa, i to više od pola za muslimansko stanovništvo, a drugu polovinu za Srbe, Hrvate i Jevreje koji su živjeli muslimanskom dijelu Sarajeva.

“Nažalost, došlo je vrijeme da, ipak, moramo napustiti Grbavicu koju smo krvavo branili i odbranili. Vidjeh ja u februaru da i ja i crkva moramo preko Vraca do srpskih teritorija”, pričao je pop Žućo.

Tako je kasnije i bilo, i prota se 17. marta 1996. godine uselio u jednu kućicu podno Vraca, kod groblja u Miljevićima. Tu je mukotrpnim i strpljivim radom izgrađena Crkva Svetog Đorđa, koja je podignuta s ciljem obezbjeđivanja uslova za nastavak vjerskog života sarajevskih Srba, koji su svoje duhovne potrebe tokom rata u BiH zadovoljavali u kapeli na Grbavici, na čijim je temeljima prvu službu služio upravo prota Vojo, bataljonski sveštenik, na Preobraženje, 19. avgusta 1992. godine.

To zvono sa kapele na Grbavici bilo je trn u oku svima sa druge strane Miljacke.

“Kasnije su mi oni sa druge strane Miljacke pričali da sam `zvonio` i kad je trebalo i kad nije, a na svaku zvonjavu sa naše kapele, muslimanskoj vojsci ljuljao se moral”, pričao je prota.

Nakon što je 16. marta 1996. godine, prota Vojo predao raport vojvodi Slavku Aleksiću, vojna litija je krenula sa Grbavice, ali njeni učesnici nisu smjeli da budu pod oružjem.

“Pratili su nas tada i novinari i kamermani, i svakava bagra iz UNPROFOR-a. Kretali smo se polako, zvono je mrtvački zvonilo, na čelu krst, pa zvono, ja i počasni vod, iza vojska i narod, i sve tako tužno, ali dostojanstveno do nove kapele i mog novog stana. Ovdje sam ostao, sazidao i crkvu i veliki parohijski dom, tu je i groblje srpskih legionara”, sjetno je pričao pop Žućo.

Pop Žućo isticao je da je Grbavica bila jedno od najtežih ratišta u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

“Nijedno bojište na kojem je bila srpska vojska nije bilo u draperijama, pa se nije džaba govorilo: `Svaki ludak koji želi da pogine, neka ide na Grbavicu, jer ga kuršum sigurno neće mimoići`”, kazivao je pop Žućo.

Nakon odbijanja više od 30 neprijateljskih ofanziva, sarajevski Srbi su nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma napustili svoje odbranjene domove i imanja.

Egzodus je započeo u decembru 1995. godine, a završen je početkom marta 1996. godine.

SRNA

Povezani članci

Šeranić počastvovan zbog opštinskog priznanja

Načelnik opštine Istočno Novo Sarajevo Jovan Katić rekao je da je između dvije krsne slave Spasovdana postignuto mnogo, a do sada su raspisali više od pet miliona KM tendera najviše u oblasti saobraćajne i kanalizacione infrastrukture. Katić je pred početak svečane spasovdanske akademije rekao novinarima da je zadovoljan svim što je urađeno između dvije slave […]

Prijem za delegacije bratskih opština i gradova

Rukovodstvo opštinske uprave Istočno Novo Sarajevo upriličilo je danas povodom obilježavanja Dana i krsne slave ove opštine prijem za delegacije bratskih i prijateljskih opština i gradova iz Srbije, Crne Gore i srpskih opština iz Federacije BiH, a na prijemu je razgovarano o međusobnoj saradnji, jačanju veza, te budućim projektima. Sastanku su prisustvovali predstavnici grada Beograda, […]