Prvo mjesto na Međunarodnom festivalu poezije za djecu i mlade “Forum teatra”, koji je danas završen u Istočnom Novom Sarajevu, osvojio je Dejan Radonjić iz Istočne Ilidže, drugo mjesto pripalo je Danijelu Dakiću iz Prnjavora, dok je treće mjesto osvojila Božana Đurđić iz Pala.
Predsjednik žirija “Forum teatra” Danijela Mrda ocijenila je da je i ove godine pristigao veliki broj kvalitetnih radova mladih autora, te da je selekcija bila izuzetno zahtjevna, sa izraženim kreativnim i tematskim rasponom poetskih ostvarenja.
Mrda je istakla i da joj je zadovoljstvo učestvovati u radu žirija već 24. put, naglasivši da je očuvan visok nivo interesovanja mladih za poeziju uprkos savremenim tehnološkim izazovima.
“Zaista je ohrabrujuće da u vremenu vještačke inteligencije i brojnih drugih uticaja postoji veliki broj mladih ljudi koji njeguju pisanu riječ. Ove godine stiglo je mnogo radova, a posebno je interesantno što mladi hrabro kroz stihove promišljaju savremeno društvo, ali i njeguju tradiciju”, rekla je Mrda novinarima.
Ona je dodala da se među nagrađenim autorima prepoznaje potencijal za buduće značajne književne stvaraoce.
Umjetnički direktor “Forum teatra” Vitomir Mitrić rekao je da je festival i ove godine uspješno realizovan, uz učešće učenika i pjesnika u osnovnim školama “Aleksa Šantić” iz Vojkovića i “Jovan Dučić” iz Kasindola, kao i bogat program u okviru manifestacije.
“Cilj festivala je u stvari da se očuva pisana riječ, da se očuva stih, da se očuva jezik, da se očuva identitet i na neki način, evo ovim programom u ovom Memorijalnom centru u Istočnom Sarajevu, da se očuva i sjećanje i na žrtve koje su stradale i na neki način sa ovom novom generacijom raste to sjećanje na ljude koji su nam dali slobodu”, naglasio je Mitrić.
On je najavio da organizatori već pripremaju 25. jubilarno izdanje festivala, koje bi trebalo da donese dodatno proširenje programa i veći broj dana trajanja.
Božana Đurđić, dobitnica treće nagrade, kazala je da joj priznanje predstavlja snažan podsticaj za dalji rad.
“Drago mi je što su prepoznali moj rad kao kvalitetan. Ja zaista ne pišem dugo, tako da mi je ovo veliki postrek da nastavim da pišem dalje”, rekla je Đurđić.
Festival je sufinansiralo Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, uz podršku Grada Istočno Sarajevo, te opština Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo.




