Ravna planina banerRavna planina baner

Svijet

Kremlj: Upozorili smo Ameriku o lansiranju “orešnika” 30 minuta ranije

22 Novembar 2024
2 min.
Kremlj: Upozorili smo Ameriku o lansiranju “orešnika” 30 minuta ranije

Rusija je poslala automatsko upozorenje SAD o lansiranju “orešnika” 30 minuta ranije jer je riječ o raketi balističkog tipa, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

“Postoji Ruski nacionalni centar za smanjivanje nuklearne opasnosti, koji radi u automatskom režimu i na stalnoj je vezi sa istim sistemom koji postoji u SAD. Na osnovu toga, preko ovog sistema je 30 minuta ranije bilo poslato upozorenje o lansiranju, jer je riječ o raketi malog i srednjeg dometa”, objasnio je Peskov na brifingu.

On je dodao da upozorenje o njenom lansiranju nije obavezno jer nije interkontinentalna, ali je ipak balistička i da u tim slučajevima taj centar radi u automatskom režimu.

Peskov je naglasio da Rusija nije obavezna da šalje obavještenje povodom ovakvog lansiranja, javlja “Sputnjik”.

On je rekao da je testiranje najnovije ruske supersonične rakete demonstriralo mogućnosti Moskve da odgovori Zapadu, ukoliko on nastavi da ignoriše njenu zabrinutost.

“Ruska strana je jasno pokazala svoje sposobnosti. Osim toga, konture daljeg reagovanja, ako se ne uzmu u obzir naše zabrinutosti, takođe su jasno ocrtane”, istakao je Peskov.

Prema njegovim riječima, glavna poruka iz obraćanja ruskog predsjednika Vladimira Putina sastoji se u tome da će Moskva odgovoriti na nepromišljene odluke Zapada.

On je naglasio da bi Rusija više voljela da je Vašington saslušao izjave ruskog lidera date nekoliko mjeseci prije testiranja “orešnika” u Sankt Peterburgu.

“Putin je u tom govoru apsolutno iscrpno izložio naš stav o dozvolama za korišćenje ove strane raketne tehnike za napade u dubinu ruske teritorije. Ruski lider je poslao jasnu poruku i mi bismo, iskreno, više voljeli da je ta poruka bila uzeta u obzir”, poručio je Peskov.

Putin je u sinoćnjem obraćanju potvrdio da su Oružane snage Ukrajine gađale teritoriju Rusije zapadnim oružjem, a da su Oružane snage Rusije kao odgovor na napade raketama dugog dometa na Rusiju 21. novembra testirale balističku raketu srednjeg dometa bez nuklearnog punjenja “orešnik”.

Ruske oružane snage su izvele kombinovani napad na vojnu fabriku “Južmaš” u Dnjepropetrovsku u kojoj se proizvodi, između ostalog, raketna tehnika.

Prema Putinom riječima, raketu ne mogu da presretnu savremeni sistemi PVO. Ona leti brzinom od 10 maha – 2,5 do tri kilometra u sekundi.

Prije toga, dva dana nakon što su odobreni napadi u dubinu ruske teritorije, Putin je potpisao ukaz kojim se odobrava ažurirana nuklearna doktrina – Osnove geopolitike u oblasti nuklearnog obuzdavanja.

SRNA

Povezani članci

Skandal u Luvru: Preko lažnih ulaznica zaradili 10 miliona evra

Jedan zaposleni u muzeju Luvr u Parizu priveden je i izveden pred istražnog sudiju zbog sumnje da je povezan sa širokom mrežom prevare u prodaji ulaznica, u okviru istrage koja je obuhvatila više osoba, saopštilo je francusko tužilaštvo. Istraga, pokrenuta u junu 2025. godine, odnosi se na navodnu prevaru u iznosu većem od 10 miliona […]

Čekajući samit SAD-Kina: Tramp u gostima kod Sija nakon devet godina, trgovina u fokusu

Predsjednik SAD Donald Tramp otputovao je u Peking na samit sa predsjednikom NR Kine Sijem Đinpingom. Analitičari smatraju da bi taj susret mogao da postavi osnovu za odnos dvije supersile u narednim godinama. Ističu da Tramp u pregovore ulazi pod pritiskom zbog rata u Iranu, inflacije i mogućih posljedica po Republikansku stranku na predstojećim izborima, […]