Povodom 30 godina postojanja Matične biblioteke Istočno Sarajevo sinoć je u prepunoj sali Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo održano jedinstveno poetsko muzičko veče, muzičko-poetski kabare “Da, to su bili dani” Nebojše Dugalića i Borisa Pingovića.
Direktor Matične biblioteke Nataša Kulašinac je rekla da je Matična biblioteka tokom svih ovih godina postala značajan obrazovno – kulturni centar kao prva institucija kulture u Gradu Istočno Sarajevo.
– Mi smo pokazali da svojom upornošću i radom da smo dosegli sami vrh bibliotekarstva i u Republici Srpskoj a i šire. Od samog osnovanja 1996. godine pa do danas mi smo od mjesta na kome se čuvaju i pohranjuju knjige postali centar koji organizuje učenje stranih jezika, izložbe, promocije , književne večeri i mogu konstatovati da zauzimamo značajno mjesto u gradu i u opštini Istočno Novo Sarajevo- ocijenila je Kulašinac.
Ona je dodala da po rezultatima u samom vrhu bibliotekastva, odmah iza Univerzitetske biblioteke Republike Srpske, što je dokaz da ova ustanova mnogo radi i da su u tome zaslužni najviše bibliotekari koji su predanim radom doprinijel,i uspjehu.
– Moramo zahvaliti i našim legatorima koih je mnogo koji su svoje biblioteke poklonili Matičnoj biblioteci i zahvaljujući i njima imamo bogat knjižni fond . To su legatori profesor doktor Vojislav Maksimović, Neđo Šipovac, Risto Trifković , a kroz biblioteku je tokom ovih godina prošao veliki broj književnika i naučnika, profesora i drugih značajnih ličnosti. Tu su sa nama bili i Dara Sekulić, i Branko Čučak i Vladimir Nastić i drugi, a pored njih dolaze nove generacije koje će zauzeti značajno mjesto u biblioteci i doprinijeti da i dalje rastemo – naglasila je Kulašinac.
Muzičko-poetski kabare „Da, to su bili dani“ je kombinacija muzike i poezije. Lako, veselo, lepršavo kombinovanje poznatih stihova Duška Trifunovića, Laze Kostića, Miloša Crnjanskog, anegdota o Brani Petroviću, Vitomiru Nikoliću, Tinu Ujeviću, Zoranu Radmiloviću i drugim znamenitim ličnostima uz muziku “antane, Erika Kleptona, Indeksa, grupe Leb i Sol, Josipe Lisac, Azre, Đorđa Balaševića i Bijelog dugmeta podsjetiće mnoge na one lijepe, dobre stvari iz perioda kada su to zaista “bili dani”, neki kažu bolji dani nego danas. Riječ je o kabareu koji se više od dvije decenije izvodi širom regiona, a koji spaja muziku i poeziju.
Nebojša Dugalić je nakon izvođenja muzičko-poetskog kabarea „Da, to su bili dani“ rekao da je sam naziv kabarea dat s razlogom.
– Pošto živimo u vremenu koje kratko pamti i koje lako zaboravlja, po pravilu ono najbolje što smo stvorili, trudimo se da ovim kabareaom čuvamo sve to kroz šta smo rasli i što nas je odredilo i što nas je gradilo. Zaista verujemo da su ti sadržaji pravljeni za sva vremena. Naravno, vremena se menjaju, dođu neka druga ali smo ovim kabareom hteli da otmemo od zaborava ono što se nažalost ostavi u nekim zapećcima vremena. Drago nam je što čak i neke generacije koje nisu imale prilike to da čuju izađu oduševljene i pitaju nas kako to mi nikad nismo čuli. Bude nam drago jer svi oni koji to pamte, vole da se toga sete, a ovi koji nisu imali prilike, neka nauče kakva smo vremena imali – istakao je Dugalić.
Na pitanje koliko se danas njeguje kabare, kao umjetnički izraz, Dugalić kaže da toga nema toliko, da ima sličnih programa, da su se u poslednje vrijeme pojavili slični sadržaji i da je evidentno da se poezija vraća na scenu .
– Ima veliki broj ljudi koji govore poeziju i onih koji žele to da čuju . Dugo je poezija bila skrajnuta, možda najnepravednije skrajnuta umetnost, a ljudi kada to čuju shvate koliko je to i kakvo bogatstvo jezičko. Naprosto, poezija nas je najlepše opevala i najdublje progovorila o nama. To je bilo tako u sva vremena. NEkada se poezija negovala, nekada je to bilo pitanje istorijskog pamćenja, a onda je dugo poezija bila stvar nekolicine zanesenjaka i posvećenika koji su negovali poetsku reč- napomenuo je Dugalić i dodao da ovaj kabare traje već dvadest i treću godinu , te da im je drago da i dalje postoji interesovanje za ovo izvođenje.
Dugalić je napomenuo da su bili na mnogim mjestima i gradovima i da ima onih gdje su bili po sedam-osam puta, da su gostovali i u inostranstvu .
Dugalić napominje da Boris Pingović i on još od studentskih dana druguju i da su i na fakultetu u pauzama nešto svirali i recitovali, te da ih od studentskih dana prati zajednička muzička priča.
– Sličnog kabarea nema da dva glumca sviraju gitare, govore poeziju i pišu poeziju, govore anegdote o piscima , o poznatim ljudima…- rekao je Dugalić i dodao da je u Istočnom Sarajevu kada je riječ o kulturi mnogo toga urađeno za kratno vrijeme i da je to izuzetno značajna stvar.
Boris Pingović je otkrio da je on kumovao nazivu kabarea „Da, to su bili dani“ i da mu se činilo da naziv pjesme Meri Hopkins odgovara ovom izvođenju u kome nastoje da umjetničke sadržaje prenesu generaciji koja to razumije ali i mlađima.
Pingović je napomenuo da mu je objavljena treća knjiga poezije, ali da još nije promovisana što planira učiniti, ali i da radi na svom drugom muzičkom albumu i da će i on biti promovisan.
Osvrćući se na reakciju publike Pingović je konstatovao da je veče bila izuzetna i da je publika odlično odreagovala na sve što su izveli u dva sata svog programa.
– Uživali smo i mi i publika- konstatovao je Pingović i podsjetio da je na otvaranju Narodnog pozorišta gostovao sa predstavim „Sveti Sava“.




