Ravna planina banerRavna planina baner

Republika Srpska

Na izmaku Čiste sedmice 140 hodočasnika iz Foče stiglo u manastir Zagrađe u Crnoj Gori (VIDEO)

10 Mart 2025
2 min.
Na izmaku Čiste sedmice 140 hodočasnika iz Foče stiglo u manastir Zagrađe u Crnoj Gori (VIDEO)

Na izmaku Čiste ili prve sedmice Velikog posta, na praznik Prvog i drugog obretenja glave Svetog Јovana Krstitelja, 140 vjernika iz Foče molitveno je hodočastilo do manastira Zagrađe u Crnoj Gori. Nedjelja pobjede pravoslavlja nezaboravno je iskustvo pješačenja do srednjovjekovnog manastira podignutog u čast Svetog Јovana Krstitelja.

Ispred Hrama Svetog Save u Foči, preko Broda na Drini, Bastaha, Huma i Šćepan Polja, prepješačili su tridesetak kilometara da bi se u sabornosti pomolili u drevnoj pravoslavnoj svetinji. Uz rodoljubive i molitvene pjesme savladavali su kilometre.

U manastiru čiju obnovu su nakon viševijekovnih pohara pomogli i Fočaci, s manastirskim bratstvom su se pomolili za spasenje i iscjeljenje. Hodošaće u Nedjelju pobjede pravoslavlja je uvod u nove pohode manastiru.

S blagoslovom igumana manastira Stefana slobodoljubivi srpski narod pivskog kraja s radošću je dočekao hodočasnike.

– Nas pet je došlo iz Plužina kako bi podržali braću i sestre i poželjeli dobrodošlicu braći i sestrama uz nadu da će ih biti dosta više, kao i nas. – rekao je Dušan Tijanić iz Bratsva Hrama Sv. Makarija Sokolovića u Plužinama.

U molitvenom hodočašću uz starije sugrađane pješačali su i osnovci koji su s molitvom ušli u Pačistu ili drugu nedjelju Vaskršenjg ili Velikog posta.

RTRS

Povezani članci

Macut u Banjaluci, nastavak kontinuiranih sastanaka sa predstavnicima Srpske

Predsjednik Vlade Srbije Đuro Macut posjetiće danas Banjaluku u okviru nastavka kontinuiranih sastanaka sa predstavnicima Republike Srpske. Sastaće se sa premijerom Srpske Savom Minićem, kao i sa predsjednikom Akademije nauka i umetnosti Republike Srpske Dragoljubom Mirjanićem. Nakon toga će Macut biti inaugurisan u inostranog člana Akademije nauka i umjetnosti Srpske. Planirano je da srpski premijer […]

U Republici Srpskoj rođeno 25 beba

U Republici Srpskoj u protekla 24 časa rođeno je 25 beba – 16 djevojica i devet dječaka. Najviše beba rođeno je u Gradišci – sedam, potom u Banjaluci šest, u Doboju, Zvorniku, Bijeljini i Nevesinju dvije, te u Prijedoru, Foči, Trebinju i Istočnom Sarajevu po jedna. U Gradišci je rođeno pet djevojčica i dva dječaka, […]