Ravna planina banerRavna planina baner

Republika Srpska

Na izmaku Čiste sedmice 140 hodočasnika iz Foče stiglo u manastir Zagrađe u Crnoj Gori (VIDEO)

10 Mart 2025
2 min.
Na izmaku Čiste sedmice 140 hodočasnika iz Foče stiglo u manastir Zagrađe u Crnoj Gori (VIDEO)

Na izmaku Čiste ili prve sedmice Velikog posta, na praznik Prvog i drugog obretenja glave Svetog Јovana Krstitelja, 140 vjernika iz Foče molitveno je hodočastilo do manastira Zagrađe u Crnoj Gori. Nedjelja pobjede pravoslavlja nezaboravno je iskustvo pješačenja do srednjovjekovnog manastira podignutog u čast Svetog Јovana Krstitelja.

Ispred Hrama Svetog Save u Foči, preko Broda na Drini, Bastaha, Huma i Šćepan Polja, prepješačili su tridesetak kilometara da bi se u sabornosti pomolili u drevnoj pravoslavnoj svetinji. Uz rodoljubive i molitvene pjesme savladavali su kilometre.

U manastiru čiju obnovu su nakon viševijekovnih pohara pomogli i Fočaci, s manastirskim bratstvom su se pomolili za spasenje i iscjeljenje. Hodošaće u Nedjelju pobjede pravoslavlja je uvod u nove pohode manastiru.

S blagoslovom igumana manastira Stefana slobodoljubivi srpski narod pivskog kraja s radošću je dočekao hodočasnike.

– Nas pet je došlo iz Plužina kako bi podržali braću i sestre i poželjeli dobrodošlicu braći i sestrama uz nadu da će ih biti dosta više, kao i nas. – rekao je Dušan Tijanić iz Bratsva Hrama Sv. Makarija Sokolovića u Plužinama.

U molitvenom hodočašću uz starije sugrađane pješačali su i osnovci koji su s molitvom ušli u Pačistu ili drugu nedjelju Vaskršenjg ili Velikog posta.

RTRS

Povezani članci

Nedostatak ljekara u Republici Srpskoj produžio liste čekanja

Nedostatak ljekara u pojedinim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj doveo je do formiranja lista čekanja koje za pojedine specijalističke preglede dostižu i šest mjeseci. Ukratko:  Bolnica “Srbija” Nebojša Šešlija, direktor Bolnice “Srbija” u Istočnom Sarajevu, rekao je za “Nezavisne novine” da su u pojedinim granama medicine u kojima postoji deficit kadra formirane liste čekanja, uglavnom […]

Višegrad: Vlada obezbjedila sredstva za obnovu Centra za socijalni rad, uskoro novo sanitetsko vozilo

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić ozvaničio je danas početak rada u obnovljenim prostorijama Centra za socijalni rad u Višegradu, za čije je renoviranje Vlada Republike Srpske izdvojila više od 55.000 KM, a najavljena je i nabavka novog sanitetskog vozila za Dom zdravlja. Šeranić je nakon sastanka sa načelnikom opštine Mladenom Đurevićem […]