Ravna planina banerRavna planina baner

Region

Nove odredbe u Crnoj Gori: Granica za odlazak u penziju od danas 67 godina

24 April 2026
2 min.
Nove odredbe u Crnoj Gori: Granica za odlazak u penziju od danas 67 godina

U Crnoj Gori je danas, 24. aprila, stupio na snagu izmijenjeni Zakon o radu koji donosi značajne promjene u pogledu prestanka radnog odnosa po sili zakona.

Glavna novina je podizanje starosne granice, čime se praktično vraćaju ranija zakonska rješenja. Od danas, radni odnos po sili zakona prestaje kada zaposleni navrši:

  • 67 godina života
  • Najmanje 15 godina staža osiguranja

Zašto je vraćena stara granica?

Podsjećamo, starosna granica je prethodno bila spuštena na 66 godina, ali je novim izmjenama ponovo podignuta na 67. Prema riječima potpredsjednika Skupštine i poslanika Bošnjačke stranke, Mirsada Nurkovića, ovaj potez je odgovor na zahtjeve sindikata, ali i realne potrebe tržišta rada.

„Taj motiv je determinisao podršku u parlamentu. Zakon se odnosi na privredna društva i sve javne ustanove, izuzev javne uprave“, istakao je Nurković.

Rješavanje problema deficitarnog kadra

Jedan od ključnih razloga za ovu odluku je hronični nedostatak stručnog kadra u određenim sektorima. Izmjenama se želi postići sljedeće:

  • Ostanak ljekara u sistemu: Nadomještanje velikog nedostatka kadra u bolnicama i domovima zdravlja.
  • Stabilnost tržišta rada: Zadržavanje iskusnih radnika u sektorima gdje ne postoji adekvatna zamjena.
  • Usklađivanje sa zahtjevima sindikata: Ispunjavanje inicijativa koje su stizale od radničkih organizacija.

Važna napomena za zaposlene

Novi propisi se primjenjuju na sva privredna društva i javne ustanove, dok je javna uprava izuzeta iz ovih konkretnih izmjena Zakona o radu. Prvi dan primjene ovog zakona je upravo danas, što znači da svi procesi penzionisanja po sili zakona od sada prate nove starosne parametre.

Povezani članci

Vojska Srbije spremna za uvođenje vojnog roka, evo kada počinje regrutacija

Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić očekuje da regrutacija za obavezno služenje vojnog roka počne od septembra, a da prvi regruti stignu u kasarne u martu naredne godine. –  Mi smo spremni i jako sam ponosan na sve pripadnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije koji su vrlo predano u proteklih godinu dana radili na pripremi uslova […]

Poginulo trogodišnje dijete, istrglo se iz ruku majke i udarilo ga vozilo

Trogodišnje dijete iz Podgorice poginulo je u Sutomoru kada se prilikom izlaska iz autobusa istrglo iz ruku majke, nakon čega ga je udarilo vozilo. Dijete je hitno transportovano na ukazivanje ljekarske pomoći, ali je podleglo teškim povredama, saopšteno je iz Uprave policije. Nesreća se dogodila sinoć oko 21.00 čas.