Karcinom grlića materice godišnje u Republici Srpskoj bude dijagnostikovan kod oko 180 žena, a pet žena svake godine umre od ove bolesti, saopšteno je iz Bolnice “Srbija”.
Iz Bolnice ističu da su za prevenciju najvažniji vakcinacija i redovni ginekološki pregledi.
Specijalista ginekologije i akušerstva u Bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu Aleksandra Renovica rekla je da je karcinom grlića materice četvrti najčešći karcinom kod žena, a osnovni faktor rizika za obolijevanje je dugotrajana infekcija onkogenim tipovima Humanih papiloma virusa /HPV/, najčešće serotipovima 16 i 18.
Renovica je navela da infekcija onkogenim serotipovima HPV virusa postoji u čak 99,7 odsto slučajeva karcinoma grlića materice i može se reći da predstavlja neophodan, ali ne i dovoljan uslov za nastanak raka.
“Imajući ovo u vidu najefikasnija mjera primarne prevencije je blagovremena vakcinacija protiv humanih papiloma virusa”, naglasila je Renovica i dodala da je u Republici Srpskoj dostupna devetovalentna vakcina protiv HPV-a.
Ona je rekla da je vakcinacija besplatna i preporučuje se kod djevojčica i dječaka u dobi od 11 do 14 godina, te dodala da je to imunizacija koju preporučuje izabrani ljekar u Domu zdravlja, najčešće pedijatar. Primjenjuju se dvije doze u razmaku od šest mjeseci do godinu dana.
Renovica je navela da koliko god vakcina bila bezbjedna i efikasna ne isključuje potrebu za daljim redovnim preventivnim ginekološkim pregledima.
“Osim HPV infekcije, faktori rizika za nastanak ove bolesti su rizično seksualno ponašanje, pušenje, veći broj trudnoća, abortusi, niži socioekonomski status, primjena oralnih kontraceptiva, snižen imuni odgovor i pozitivna porodična anamneza”, naglasila je Renovica.
Podsjetila je da se u Republici Srpskoj programom prevencije i kontrole nezaraznih bolesti preporučuje da sve žene starije od 25 godina obave besplatan preventivni ginekološki pregled jednom u tri godine, a u slučaju rizika i češće.
Ona je naglasila da je važna rana dijagnoza i tretman jer što se u ranijem stadijumu postavi dijagnoza bolesti to su stope izliječenja veće.
Svake godine u januaru se obilježava Evropska nedjelja prevencije raka grlića materice. Inicijativu je pokrenula Evropska asocijacija za borbu protiv raka grlića materice. Osnovna poruka kampanje je da je rak grlića materice maligna bolest koja se može spriječiti.




