Ravna planina banerRavna planina baner

Region

Sjednica Savjeta bezbjednosti UN o Kosovu i Metohiji

30 Oktobar 2024
2 min.
Sjednica Savjeta bezbjednosti UN o Kosovu i Metohiji

Savjet bezbednosti Ujedinjenih nacija raspravljaće danas o novom, šestomjesečnom izvještaju generalnog sekretara UN Antonija Guteresa o radu Misije UNMIK-a.

Sjednicu Savjeta bezbjednosti UN, koja će se održati u 16 časova po srednjeevropskom vremenu, sazvala je Švajcarska, koja ovog mjeseca predsjedava tim tijelom.

Srbiju će na sjednici predstavljati ministar spoljnih poslova Marko Đurić.

U novom izveštaju generalni sekretar UN Antonio Guteres ocijenio je da je atmosfera na sjeveru Kosova i Metohije napeta i da postoji mogućnost eskalacije, i pozvao sve strane da ponovo potvrde privrženost dijalogu uz posredovanje EU.

On je u izvještaju, koji se odnosi na period od 16. marta do 15. septembra, naveo da jednostrani potezi, poput zatvaranja institucija koje finansira Beograd, koraka ka ponovnom otvaranju mosta preko Ibra u Kosovskoj Mitrovici, kao i ograničenja protoka robe iz centralne Srbije i implementacije nove monetarne politike, podižu tenzije među zajednicama i institucijama.

– Takve akcije ne samo da remete svakodnevni život i socioekonomska prava onih na koje utiču, već i ugrožavaju kolektivni napredak i stabilnost koji su ključni za put ka mirnoj i prosperitetnoj budućnosti za sve – naveo je Guteres i istakao da je potrebno da se pronađe odgovor na zabrinutost srpske zajednice povodom mogućih akcija koje se odnose na zdravstvene i obrazovne institucije na Kosovu i Metohiji.

Od usvajanja Rezolucije 1244 Savjeta bezbjednosti UN, 10. juna 1999. godine, Savjet bezbjednosti je do 2018. o Kosovu i Metohiji raspravljao četiri puta godišnje, od 2019. tri puta, a od 2020. te sjednice se održavaju dva puta godišnje – u aprilu i oktobru.

Posljednja sednica na kojoj se raspravljalo o šestomjesečnom izvještaju održana je 22. aprila i na njoj je Srbiju predstavljao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Sputnjik

Povezani članci

U Zagrebu okrugli sto o zbrinjavanju nuklearnog otpada na Trgovskoj gori

Srpsko narodno vijeće organizovaće danas u Zagrebu okrugli sto o izgradnji Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u Čerkezovcu sa posebnim fokusom na ekološke i bezbjednosne aspekte. Skup će se fokusirati na ekološke, ekonomske, saobraćajne i bezbjednosne aspekte zbrinjavanja nuklearnog otpada s ciljem pronalaženja optimalnog rješenja za izgradnju ovog centra u Čerkezovcu na području opštine Dvor. […]

Stević: Između 20 i 25 odsto Srba napustilo KiM otkad je Kurti na vlasti

Politička scena na Kosovu i Metohiji i dalje je u znaku blokade i neizvjesnosti. I nakon izbora, jasnog političkog rješenja nema – institucije su u zastoju, a formiranje nove vlasti je pod velikim znakom pitanja. U srpskim sredinama izlaznost je bila značajna, a rezultati su potvrdili dominaciju Srpske liste u okviru srpskog političkog korpusa, dok […]