Ravna planina banerRavna planina baner

Istočno Sarajevo

Svečanom akademijom obilježeno 29 godina rada Univerziteta u Istočnom Sarajevu (FOTO)

14 Septembar 2021
4 min.
Svečanom akademijom obilježeno 29 godina rada Univerziteta u Istočnom  Sarajevu (FOTO)

Univerzitet u Istočnom Sarajevu je za 29 godina rada svojim djelovanjem i energijom prednjačio u mijenjanju na bolje opšteg ambijenta grada Istočno Sarajevo i Republike Srpske, izjavio je rektor Milan Kulić.


Kulić je na Svečanoj akademiji u Istočnom Sarajevu istakao da je Univerzitet tokom 29 godina rada postigao impozantne rezultate.

“Univerzitet u Istočnom Sarajevu je prvi u BiH prošao akreditaciju 2013. godine, što dovoljno govori o kvalitetu nastave. Iste godine je potpisan Kodeks o etici u istraživanju, čime su istraživači dovedeni u istu ravan sa svim ostalim u svijetu, dok je 2017. godine bio dobitnik Loga izvrsnosti”, rekao je Kulić.

On je napomenuo da je Univerzitet u Istočnom Sarajevu prvi koji je ove godine potpisao sporazum o saradnji sa Univerzitetom u Đilinu u Kini, koji, između ostalog, podrazumijeva i izdavanje dvojnih diploma.

Kulića je ukazao da je Univerzitet u Istočnom Sarajevu upisao prvu generaciju studenata koji slušaju predavanja na engleskom jeziku na studentskom programu medicine u Foči, a da je u proceduri da iduće godine prva generacija sluša nastavu na enegleskom jeziku na studentskom programu stomatologija.

“Opredjeljenje Univerziteta je da i drugi studentski programi upisuju studente koji će slušati nastavu na engleskom jeziku”, rekao je Kulić.

On je naveo da Vlada Republike Srpske vodi računa o Univerzitetu u Istočnom Sarajevu i da su 29 godina obezbjeđeni svi prostorni kapaciteti.

Kulić podsjetio da je Narodna skupština Republike Srpske 1992. godine donijela odluku o izdvajanju visokoškolskih ustanova u Sarajevu i stvaranju univerziteta Republike Srpske, kao i prijedlog Vlade da se vodi računa o regionalnoj zastupljenosti i disperziji prilikom lociranja pojedinih fakulteta.

Prema njegovim riječima, tom odlukom se spriječilo iseljavanje stanovništva sa ovih prostora Republike Srpske, odnosno njeno demografsko, kulturno i ekonomsko pražnjenje.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić, kome je na Svečanoj akademiji dodijeljena Povelja Univerziteta za izuzetan doprinos u njegovom razvoju, izrazio je zadovoljstvo što je manifestacija kojom se obilježava krsna slava i Dan Grada Istočno Sarajevo poistovijećena sa obilježavanjem 29 godina rada Univerziteta.

“Gradska uprava i opštine u sastavu Grada Istočno Sarajevo i Unverzitet su jedno. Rastu jedno uz drugo, uzajamno se pomažu, razumiju jedni druge. Pored opština i grada, Univerzitet je taj koji je nosilac razvoja i treba da diktira priču na područja grada. Kako je rastao grad tako je rastao i Univerzitet, ali i Republika Srpska”, rekao je Ćosić.

On je izrazio nadu da će iduće godine za veliki jubilej – 30 godina rada Univerziteta u Istočnom Sarajevu biti završen objekat Fakulteta fizičke kulture u Palama, objekat Rekotrata i Muzičke akademije sa koncertnom dvoranom i novi studentski dom u Istočnom Novom Sarajevu.

“Time ćemo na području grada imati riješene sve smještajne kapacitete Univerziteta i ostaje ono što je uvijek prisutna borba za što više studenata, ali i da oni izađu sa dobrim znanjem”, dodao je Ćosić.

Profesor Dražen Kosorić sa Muzičke akademije, koji je dobio priznanje za posebne rezultate u umjetničkom radu u 2020. godini, izrazio je zadovoljstvo jer je nagradu dobio u kući u kojoj radi, što je poseban osjećaj i znak da su kolege prepoznale doprinos.

Tokom akademije povelje za istaknuti rad i dostignuća dodijeljene su Sandri Ivanović, Zoranu LJuboji, LJerki Jeftić, Desanki Trakilović, Obradu Spaiću, a naknadno će biti uručeni LJubici Đukanović i Mirku Sajloviću.

Student Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Nadežda Drašković, koja se obratila u ime studenata kojima su uručene plakete za ostvarene najbolje rezultate u akademskoj 2020/2021. godini, istakla je da svako učenje i uspjeh zahtijevaju mnogo truda i rada.

SRNA

Povezani članci

Via ferata ba Romaniji – Spoj adrenalina, prirode i bezbjednosti

Na području Pala i Sokoca za ljubitelje adrenalina, prirode i planinarenja dostupan je spomenik prirode “Crvene stijene”, gdje posebnu atrakciju predstavlja Via ferata “Sokolov put”, obezbijeđena planinarska staza na kojoj se, pomoću sajle i metalnih gazišta, prelaze nepristupačne dionice planinskih masiva. Ova planinarska staza otvorena je prije pet godina na Romaniji. Duga je 350 metara, […]

Turistički dragulj – Pećina Orlovača otvorena za posjetioce

Za posjetioce je danas otvorena pećina Orlovača u Sumbulovcu kod Pala, spomenik prirode i jedan od najznačajnijih turističko-speleoloških objekata sa unikatnim nakitom. Vodič u ovom spomeniku prirode Nebojša DŽakić rekao je da je pećina jedinstveni dragulj koji je stvorila božanska ruka. “Unutar pećine nalaze se prelijepi stalagmiti, stalaktiti koji se vezuju sa fragmentima koralnog arogitnog […]