Ravna planina banerRavna planina baner

Kalendar SPC

Danas je Markovdan

08 Maj 2025
2 min.
Danas je Markovdan

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ danas slavi Markovdan, praznik posvećen Svetom apostolu Marku.

Sveti apostol Marko napisao je Jevanđelje, a poznat je i kao saputnik i prvi pomoćnik apostola Petra. Sveti Marko je česta krsna slava u Šumadiji, ali i slava pojedinih gradova i mjesta.

Sveti Marko je bio Jevrejin, iz plemena Levijeva. Uvršten u 70 svetih apostola Hristovih. Prvo je pratio Svetog Petra koji ga je i postavio za episkopa.

Na molbu rimskih hrišćana, Sveti apostol Marko napisao je Jevanđelje, koje je lično Sveti Petar pregledao i potvrdio kao istinito.

Ovaj apostol propovijedao je Hristovu vjeru u Akvileju i Egiptu, sagradio mnoge crkve i postavljao sveštenike.

Svetitelj je činio je mnoga čudesa, pa mnogi tada povjerovaše u Isusa Hrista i krstiše se. Nastavio je put u Aleksandriju, gde je mnoge preveo u hrišćanstvo, zbog čega ga baciše u tamnicu. U trenutku njegovog pogubljenja, nebo se otvorilo i dogodio se jak zemljotres.

Njegove svete mošti u 9. vijeku, prenijte su u Veneciju, gdje su prvo pokopane u duždevoj kapeli, a potom u 11. vijeku u novu, sada širom svijeta poznatu Crkvu Svetog Marka.

Prema narodnom vjerovanju, poljski radovi na ovaj dan se izbjegavaju. Ne valja na ovaj dan ni spavati, da se ne bi spavalo preko cijele godine.

Povezani članci

SPC slavi Svetog Savu Stratilata: Molitva za spasenje duša

Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Savu Stratilata! Sveti Sava Drugi, rođen kao Predislav Nemanjić, bio je sin kralja Stefana Prvovjenčanog i sinovac Svetog Save Prvog. U vrijeme cara Avrelijana življaše ovaj slavni Sava u Rimu, i imaše vojvodski čin. Porijeklom bješe od Gotskog plemena. Posjećivaše često hrišćane po tamnicama i pomagaše ih svojim imanjem. […]

Važan običaj za noć uoči Đurđevdana

Đurđevdan (6. maj po novom, 23. april po starom kalendaru) je jedan od najznačajnijih i najljepših praznika u srpskom, romskom i širem balkanskom narodnom predanju. Praznik Svetog Đorđa obilježava dolazak proljeća, buđenje prirode, zaštitu stoke i ljudi, i nosi bogat splet običaja, vjerovanja i rituala – i hrišćanskih i predhrišćanskih. Običaji i vjerovanja našeg naroda […]