Ravna planina banerRavna planina baner

Kalendar SPC

Danas su BOŽIĆNE POKLADE: Običaji kažu da treba da se POMIRITE sa svima sa kojima ste posvađani

27 Novembar 2023
2 min.
Danas su BOŽIĆNE POKLADE: Običaji kažu da treba da se POMIRITE sa svima sa kojima ste posvađani

Vernici Srpske pravoslavne crkve danas obeležavaju Božićne poklade, kojima se najavljuje veliki Božićni post.

Božićne poklade su narodni praznik čiji su koreni paganski i vezani za obeležavanje kulta Sunca. Kao i krsna slava, slavljenje zaštitnika ognjišta, prihvaćene su u hrišćanskoj tradiciji.

Tako se danas poklade uglavnom vezuju za početak hrišćanskog obeležavanja nekog posta u toku godine. Božićne poklade spadaju uoči početka Božićnog posta.

Narodni običaji na Božićne poklade
Poklade su dan za praštanje i veselje, pa je poželjno pomiriti se sa svima sa kojima smo se posvađali, kako bi post započeli „očišćeni“. Takođe ih karakterišu maskirane povorke, najčešće mladića, koji prolaze ulicama, pevaju, zvone i prave buku kako bi odagnali zle sile. Maskirane povorke, u narodu čuvene kao mačkare, koje seljani daruju mesom, slaninom, kolačima…

Pale se velike obredne vatre “olalije” koje se ritualno preskaču ili se oko njih igra kolo, u inat zlu
LJudi u nekim krajevima Srbije veruju da se na ovaj praznik veštice i ostali demoni posebno raspomame i okupljaju o pokladnoj večeri oko kuće. Zato posle večere zavezuju verige u kući, kore od pojedinih jaja bacaju u vatru, tabane trljaju belim lukom, a deci pred spavanje oblače prevrnute pidžame i majice. Dok to rade izgovaraju sledeće reči: “Veštica kao konac, u mene zubi kao kolac.”

Povezani članci

SPC slavi Svetog Savu Stratilata: Molitva za spasenje duša

Srpska pravoslavna crkva danas slavi Svetog Savu Stratilata! Sveti Sava Drugi, rođen kao Predislav Nemanjić, bio je sin kralja Stefana Prvovjenčanog i sinovac Svetog Save Prvog. U vrijeme cara Avrelijana življaše ovaj slavni Sava u Rimu, i imaše vojvodski čin. Porijeklom bješe od Gotskog plemena. Posjećivaše često hrišćane po tamnicama i pomagaše ih svojim imanjem. […]

Važan običaj za noć uoči Đurđevdana

Đurđevdan (6. maj po novom, 23. april po starom kalendaru) je jedan od najznačajnijih i najljepših praznika u srpskom, romskom i širem balkanskom narodnom predanju. Praznik Svetog Đorđa obilježava dolazak proljeća, buđenje prirode, zaštitu stoke i ljudi, i nosi bogat splet običaja, vjerovanja i rituala – i hrišćanskih i predhrišćanskih. Običaji i vjerovanja našeg naroda […]