Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, zajedno sa resornim ministarstvima Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/, uputilo je Evropskoj komisiji zajedničku inicijativu za izuzeće od primjene Mehanizma za prilagođavanje emisije ugljenika na granicama /CBAM/ do 2030. godine, potvrdio je Srni ministar Staša Košarac.
Košarac je pojasnio da bi uvođenje naknada za CBAM nametnulo značajan finansijski teret preduzećima u Srpskoj i FBiH, posebno industrijama koje se oslanjaju na ugalj kao primarni izvor energije.
“Inicijativu, koju smo potpisali zajedno sa ministarstvima energetike Srpske i FBiH, te Ministarstvom prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Srpske i federalnim Ministarstvom životne sredine i turizma, predali smo Delegaciji EU u BiH”, rekao je Košarac.
On je ukazao da bi uvođenje ovog poreza takođe imalo dalekosežne posljedice po konkurentnost domaćih industrija na međunarodnom tržištu.
“Svjesni svih izazova, posebno za privredni sektor, odlučili smo da sa resornim ministarstvima Republike Srpske i FBiH, u punoj koordinaciji i poštujući ustavne nadležnosti, uputimo zajedničku inicijativu prema Evropskoj komisiji za izuzeće od primjene CBAM-a do 2030. godine”, istakao je Košarac.
Košarac je istakao da su posvećeni prelasku na čistije izvore energije i smanjenju emisija gasova staklene bašte, poštujući preuzete međunarodne obaveze, uključujući ugovor o Energetskoj zajednici, Pariski sporazum i Sofijsku deklaraciju o Zelenoj agendi za zapadni Balkan.
“U tom procesu naše ekonomije su suočene sa brojnim izazovima, a brzo prilagođavanje strogim klimatskim mjerama poput CBAM-a, dodatno bi zakomplikovalo socioekonomsku situaciju”, pojasnio je Košarac.
Košarac je izrazio očekivanja da će EU iskazati senzibilitet i pozitivno odgovoriti na ovu inicijativu, čime bi se omogućilo ostvarenje energetskih i klimatskih ciljeva na način koji je održiv za domaću ekonomiju i društvo.