Ravna planina banerRavna planina baner

Region

Kako spriječiti prošlogodišnji energetski kolaps kada je u jednom danu dio Balkana ostao bez struje? 

10 Mart 2025
3 min.
Kako spriječiti prošlogodišnji energetski kolaps kada je u jednom danu dio Balkana ostao bez struje? 

Evropska mreža operatera prenosnih sistema električne energije, nedavno je u Briselu objavila finalni izvještaj o uzrocima “Balkanskog blekauta” – energetskog kolapsa u kom je 21. juna prošle godine bez struje ostala cijela Crna Gora i dijelovi BiH, Albanije i Hrvatske. Preporuke su jasne – nephodna je još veća briga o prenosnim sistemima, dogradnja mreže i njeno stalno zanavljanje, da bi se ovakvi incidenti poptpuno izbjegli ili učinili što rjeđim.

Sve je počelo tako što negdje na granici između Crne Gore i Albanije drveće oko dalekovoda nije posječeno na vrijeme, navedeo je u izvještaju, a onda po principu lavine – jedan za drugim problemi su se gomilali i doveli do kolapsa.

– Trenutak kad je više od tri miliona stanovnika u četiri držve ostalo bez struje, pokazao je koliko je važna svaka stavka u prenosnom sistemu i kako države i stručnjaci moraju sarađivati da se ovako nešto ne ponovi. Posebno kada imamo ekspanziju obnovljivih izvora energije koji, u kratkom roku, u mrežu “ubacuju“ velike količine energije – rekao je Cvjetko Žepinić, izvršni direktor za rad i održavanje Elektroprenosa BiH.

Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske kaže da bi se to izbjeglo u budućnosti veliku ulogu će morati da odigra prenosni sistem po principu prijema i prihvata energije iz obnovljivih izvora.

– Јedan od modela mogu biti baterijski sistemi , zaštite od izbacivanja elektrana i drugih proizvođača električne energije, i to je potrebno uraditi. Vrlo je važna Studija o prihvatu iz obnovljivih izvora energije i kapacitetu koji se može “injektirati“ u mrežu – kaže Petrović.

Naučili smo da je neophodna bolja koordinacija isključivanja dalekovoda, a trenutno ni naš, ni susjedni prenosni sistemi nisu toliko preopterećeni – kažu u Elektroprenosu.

– Prenosni sistem koji imamo je stabilan i pouzdan, ali ga treba konstatno razvijti, zanavljati postojeću opremu i naravno dograđivati – dodaje Žepinić.

Za prenosni sistem BiH prioritet je gradnja tri trafostanice – Banjaluka 10, Sarajevo 12 i Јahorina. Priliku da se o svemu ovome raspravlja, domaći i strani stručnjaci imaće na predstojećem Samitu energetike u Trebinju.

– Razgovaraće se o tome kako se desio taj kolaps prošle godine, šta su predikcije, šta treba uraditi da se to više ne dešava. Imamo periode ekstremne potrošnje, immo povećanje proizvodnje iz obvnovljivih izvora … mreže to teško podnose, ali stručnjaci su tu da kažu na koji način se to može preduprijediti – najavio je Aleksandar Branković, direktor Smita energetike u Trebinju.

Zajednička loša iskustva su pokazala koliko je sistem uvezan i ranjiv, što je posebno važno u uslovima kada je obezbjeđivanje dovoljnih količina energije definitvno postalo jedno od strateški najvažnijih pitanja za svaku državu.

RTRS

Povezani članci

Svi Srbi iz Srpske moraju imati državljanstvo i biračko pravo u Srbiji

Konzervativni pokret “Naši” uputio je zahtjev da svim Srbima iz Republike Srpske bez odgađanja bude omogućeno puno državljanstvo Srbije, kao i pravo glasa na republičkim i predsjedničkim izborima. “Naši” su ukazali da Srbi u Republici Srpskoj nisu “strana dijaspora”, niti “srpska zajednica u inostranstvu”, već su dio istog /srpskog/ naroda, iste istorijske sudbine i iste […]

Sve blokade uklonjene, saobraćaj neometano funkcioniše

 Sve blokade na teritoriji Srbije su uklonjene i saobraćaj neometano funkcioniše, saopštio je MUP Srbije. Policija je tokom prethodne noći izvršila provjeru identiteta ukupno 138 osoba, tri osobe dovedene su do službenih prostorija, a podnijete su četiri prekršajne prijave. Ministarstvo unutrašnjih poslova još jednom apeluje da se građani uzdrže od bilo kakvih nezakonitih aktivnosti i […]