Ravna planina banerRavna planina baner

Republika Srpska

Kravica: 30 godina od velikog srpskog stradanja

05 Januar 2023
2 min.
Kravica: 30 godina od velikog srpskog stradanja

U bratunačkom selu Kravica danas će biti služen parastos za sve poginule u velikom srpskom stradanju na Božić 1993. godine.

U crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kravici biće služen parastos za 158 nastradalih Srba iz ovog mjesta i susjednih zaselaka u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, od kojih su 49 ubile muslimanske snage iz Srebrenice 7. januara 1993. godine.

Obilježavanju stradanja Srba na ovom području prisustvovaće predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.

Etničko čišćenje u srednjem Podrinju počelo je u aprilu 1992. godine uništavanjem svega što je srpsko.

Muslimanske snage iz Srebrenice su pod komandom Nasera Orića, uz pomoć jedinica sa bratunačkog, vlaseničkog i zvorničkog područja, nastavile progon, ubistva i uništavanje srpskog stanovništva i imovine tokom cijele 1992. i početkom 1993. godine.

Nakon brojnih zločina počinjenih u srpskim selima oko Srebrenice i Bratunca u prvoj godini građanskog rata u BiH, Orićevi džihadisti su krvavi pir nastavili i 1993. godine kada su na pravoslavni Božić upali u Kravicu, gdje su ubili 49, a ranili 80 srpskih civila i vojnika.

Sedam ih je nestalo i pet ih još nije pronađeno ni nakon 30 godina. Među nestalima tog dana su i dvije žene.

Na Božić je selo opljačkano i zapaljeno je 688 srpskih kuća na širem području Kravice. Uništeno je oko 2.000 pomoćnih i 27 društvenih objekata.

Oko 1.000 stanovnika ostalo je bez domova u jednom danu i kroz smetove se probilo prema Drini izbjegavši sigurnu smrt prelaskom u Srbiju.

Bez jednog ili oba roditelja ostalo je 101 dijete.

Od početka rata pa sve do polovine 1995. godine muslimanske snage iz Srebrenice stalno su upadale u srpska sela oko ovog mjesta, Bratunca, Milića, Skelana i Zvornika, ubijajući sve što stignu, pljačkajući i paleći srpsku imovinu.

Zarobljene su mučili, masakrirali, odsijecali im glave i pokazivali ih u Srebrenici, a zabilježen je i slučaj da su Nenada Rankića pekli na ražnju.

Ta praksa nije prekinuta ni nakon što je Srebrenica proglašena zaštićenom zonom UN u aprilu 1993. godine.

RTRS

Povezani članci

Očišćena spomen-ploča na Vracama

Radnici Komunalnog preduzeća “Rad” iz Istočnog Novog Sarajeva očistili su spomen-ploču na Vracama, koju su nepoznata lica posula masnom zelenom bojom, izjavio je za Srnu direktor ovog preduzeća Bojan Јolić. Јolić je rekao da će boja sa kamena ispod ploče biti očišćena za nekoliko dana, kada se osuši. Nepoznati počinilac prosuo je masnu zelenu boju, […]

Vidaković: SNSD u Rudom apsolutni pobjednik izbora za Savjete mjesnih zajednica u Rudom

Na osnovu preliminarnih rezultata izbora za članove Savjeta mjesnih zajednica opštine Rudo potvrđeno je da je Savez nezavisnih socijaldemokrata apsolutni pobjednik. SNSD će u osam od deset mjesnih zajednica imati svog predsjednika, a Ujedinjena Srpska u preostale dvije. – Drago mi je da su Ruđani prepoznali odgovornu i realnu politiku koju vodi Savez nezavisnih socijaldemokrata […]