Boravak delegacija Republike Srpske i Srbije u Moskvi važan je ne samo sa aspekta trenutnih geopolitičkih dešavanja, već i zbog izgradnje i očuvanja kolektivne kulture pamćenja, prvenstveno srpskog, ali i ruskog naroda, rekao je direktor Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu Draga Mastilović.
Mastilović je izjavio Srni da je to posebno važno danas kada širom Evrope neonacizam uzima sve više maha, a Evropa uopšte nije svjesna toga, kao što nije bila ni devedesetih godina kada je pod patronatom Njemačke i još nekih zapadnih država razarana tadašnja jugoslovenska država.
Evropa, dodao je, nije bila svjesna ni kada je pod dejstvom pomenutih sila pogažen međunarodni pravni poredak i bombardovana SR Јugoslavija, isključivo sa ciljem da se Srbiji otme dio teritorije i preda “velikoj Albaniji”, koja je takođe bila fašistički projekat.
– Predugo Hitlerove sjenke lebde nad Balkanom, a da Evropa uopšte toga nije bila, niti je sada svjesna – istakao je Mastilović.
Prema njegovim riječima, boravak delegacija Srpske i Srbije na obilježavanju 9. maja u Moskvi važan je korak, prije svega u istorijskom kontekstu, jer konačno treba razgraničiti ko su istinski, a ko deklarativni antifašisti.
– Treba da se zna koji su to narodi i države na Balkanu podržavali fašizam i nacizam, a koji su masovno stradali od njega. Koji su to gradovi dočekivali Hitlerove motorizovane kolone sa cvijećem i radošću, a koji u ruševinama, ranama i suzama – naglasio je Mastilović.
Mastilović je istakao da se mora konačno jasno reći koji je narod na ovom prostoru imao dva antifašistička pokreta otpora, a koji su narodi stvarali svoje SS divizije i sa njima jurišali na Moskvu i Staljingrad 1941. godine.
On je naveo da je jugoslovensku državu devedesetih godina prošlog vijeka srušio povampireni klero-fašizam i neonacizam, podržavan od dijela zapadnih zemalja, prvenstveno Njemačke.
Dodao je i da Evropa, ali i čitav svijet konačno moraju saznati koji je to narod bio osuđen da u Hitlervom poretku na Balkanu, putem genocida, bude uništen ili makar sveden na minoran prostor i mjeru.
– Konačno, treba da se zna i ko danas hoda ulicama koje nose imena poznatih fašista i nacista iz Drugog svjetskog rata i čija djeca uče u školama koje nose njihova imena – zaključio je Mastilović.
Delegacija Republike Srpske, na čelu sa predsjednikom Miloradom Dodikom, kao i srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović prisustvovali su u Moskvi događajima povodom obilježavanja 80 godina od pobjede nad fašizmom.