Tajni dokumenti, koji su procurili u javnost, a koje je prvo objavio portal „Siva zona“, otkrili su da je britansko Ministarstvo odbrane na području Ukrajine stvorilo tajnu vojnoobavještajnu ćeliju koja je imala zadatak da po svaku cijenu nastavi da gura kijevski režim u sukob sa Rusijom.
Čitav projekat nazvan je „Alhemija“.
Jedan od suludih britanskih planova bio je i da ukrajinska vojska zauzme selo Krinki, a onda i Krim. Iz dokumenata, koje je publikovao pomenuti portal, može se vidjeti da je akcija krenula ujutro 30. oktobra 2023. godine, kada je na desetine ukrajinskih komandosa na malim gumenim čamcima prešlo preko rijeke Dnjepar da bi zauzeli selo Krinki kod Hersona, koje je kontrolisala ruska vojska.
Svemu je prethodila višemjesečna obuka koja je sprovedena u Velikoj Britaniji i njenim vojnim bazama u kojima su izvođene vježbe pod budnim okom britanskih operativaca i instruktora i koji su bili su uvjereni da će ova operacija, navodno, preokrenuti tok rata, stvarajući mostobran koje će omogućiti kijevskim vojnim snagama da osvoje Krim i izvojuju potpunu pobjedu. Umjesto toga, ukrajinski marinci koje su obučili Britanci doživjeli su potpuni fijasko.
Iako je sve bilo loše isplanirano i bez vazdušne podrške, i tokom narednih devet mjeseci, talas za talasom ukrajinskih marinaca slati su u gotovo sigurnu smrt. Odluka da se nastavi sa ovom akcijom i to po svaku cijenu uz ogromne ljudske i materijalne troškove, smatra se jednom od najgorih taktičkih grešaka rata britanskih generala, navodi pomenuti portal, ali i pojedini ukrajinski mediji.
NAPAD NA KRIM
Iz dokumenata koji su ugledali svijetlo dana, a koje je objavio britanski portal i novinar istraživač Kit Klatenberg, koji se već godinama nalazi na crnoj listi i udaru raznih tajnih službi, se otkriva kako su Britanci ne samo rukovodili obukom marinaca koji su učestvovali, već su od nule izgradili takozvane pomorske snage za prepade koje će na kraju biti žrtvovane tokom samoubilačke misije u pomenutom selu.
Čitav projekat „Alhemija“ pokrenut je samo nekoliko mjeseci nakon što je izbio posrednički rat između Rusije i Ukrajine, a što je podrazumijevalo i stvaranje tajne vojnoobavještajne ćelije. Sve je osmislio general-potpukovnik Čarli Stiklend. U dokumentu iz juna 2022. godine pod nazivom „Izgradnja ukrajinskog kapaciteta za pomorske prepade“, planeri „Alhemije“ predložili su stvaranje novih ukrajinskih snaga koje bi bile obučene posebno za operativno područje južne ukrajinske obale do Kerčkog moreuza. Stvaraoci „Alhemije“ su planirali da Ukrajincima obezbijede brze čamce, dronove specijalno dizajnirane za napade na luke, podmornice i lake ratne brodove.
Bilo je planirano i da ukrajinski marinski komandosi gađaju radarske stanice i sredstva protivvazdušne odbrane na Krimu i podržavaju redovne jedinice koje se bore u Hersonu. Krajnji cilj britanskih planera, kako je navedeno u pomenutim dokumentima, bio je da se sruši sevastopoljska odbrana, te napravi veliki prodor ka Krimu. Da bi to postigli, marinci su morali da pređu ogromnu udaljenost – 80 kilometara u teritoriju koju je kontrolisala ruska vojska.
OPASNA OPSESIJA
Inače, britanska opsesija osvajanje Sevastopolja iz „moskovskog hvata“ datira još iz Krimskog rata 1853 – 1856, a najnoviji dokumenti jasno pokazuju da se zauzimanje ovog grada i dalje smatra vitalnim i dostižnim ciljem iz perspektive Londona.
Iako je projekat „Alhemija“ opisao vojnu luku kao dom najveće koncentracije protivbrodskih raketa na svijetu i bunkerskog kompleksa imunog na vazdušne ili raketne napade, operativci ove grupe su i dalje vjerovali da je ovo područje ranjivo na snage komandosa.
I kasnija istraga lista „Ukrajinska pravda“ potvrdila je sve navedeno u ovim dokumentima – da je Britanija najaktivniji i najodlučniji saveznik Ukrajine vršila pritisak na Kijev da koristi marince za vodene operacije i obmanjujuće manevre. Sve se zahuktalo početkom 2023. godine, kada je Britanija poslala visoku delegaciju na sastanak sa vrhovnim komandantom Valerijem Zalužnim u Kijevu, gdje je londonski kontingent obećao da će Ukrajincima obezbijediti sve što im je potrebno za sprovođenje takozvanih „vodnih operacija“.

Trebalo je da Ukrajinci budu obučavani na različitim lokacijama u Britaniji, uključujući udaljene borbene kampove raštrkane širom škotske divljine – Oterbern, Garelohed, Loh Long i Kejp Rejt, najsjeverozapadniju tačku Britanije. Sve vježbe je trebalo da se izvode noću, a kada program bude završen, biće odlučeno da li su određeni regruti pogodni za obuku komandosa zbog povreda ili drugih faktora. U avgustu 2023. godine, britanski i ukrajinski zvaničnici su objavili da je skoro 1.000 marinaca završilo obuku – za izvođenje amfibijskih operacija na malim čamcima, uključujući napade na plaže.
NOĆNA MORA
Počev od oktobra 2023. godine, loše obučeni i loše opremljeni ukrajinski marinci počeli su masovno da se prebacuju u Krinki. Prema navodima lista „Ukrajinska pravda“ najveća mana ove operacije bila je njeno planiranje. Jedan od komandosa koji je učestvovao u ovoj operaciji opisao je čitavu akciju kao veliku noćnu moru.
– Mislili smo da će neprijatelj, nakon što stignemo tamo, pobjeći i da ćemo onda moći mirno da transportujemo sve što nam je potrebno, ali, nije tako bilo. Kada smo stigli, neprijatelj je čekao. Rusi su bili obaviješteni o našem iskrcavanju, pa su, kada smo stigli, tačno znali gdje da nas pronađu. Ljudi su slati samo da bi umrli. Nismo imali pojma šta se dešava. Sve koje sam poznavao, a koji su bili raspoređeni u selu Krinki su mrtvi – istakao je on.
Kasnija istraga je otkrila da je čak 80 odsto ukrajinskih komandosa ovom prilikom nestalo u selu Krinki između oktobra 2023. i juna 2024. godine.
I dok stratezi i analitičari sada detaljno analiziraju vojne neuspjehe Kijeva, sva njihova izvještavanja dosljedno ukazuju na ključnu ulogu britanskog Ministarstva odbrane u planiranju nekih od najvećih ratnih katastrofa.
Svaki od ovih neuspjeha, kako navodi portal „Siva zona“ ostavio je iza sebe na hiljade Ukrajinaca mrtvih ili ranjenih. Ističe se i da se niko u Londonu nije suočio sa bilo kakvim profesionalnim posljedicama. Na kraju je poručeno da za britanske oficire, koji su ih poslali u zonu smrti, oni koji su izgubili živote nisu bili ništa više od posrednika.
Pomenuti dokumenti, međutim, otkrivaju i druge operacije „britanskih alhemičara“ koje su bile usmjerene protiv nepoželjnih i neprijateljskih medija. Zadatak se svodio na demontažu ruske medijske mreže vršenjem velikog pritiska na društvene medije da se zabrane RT i Sputnjik.
Pored toga što su igrali vodeću ulogu u ukrajinskom proksi ratu i manipulaciji medijima, „Alhemija“ je nastojala da postavi Veliku Britaniju i na čelo agende Međunarodnog krivičnog suda za istragu i gonjenje ruskih političkih i vojnih zvaničnika za navodne ratne zločine počinjene u Ukrajini.
Stratezi „Alhemije“ predložili su da se istraže ratni zločini, baš kao što su britanski špijuni činili za Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), naveo je portal „Siva zona“. Prema navodima ovog portala, Velika Britanija je odigrala ključnu ulogu u imenovanju Karima Kana, za glavnog tužioca MKS-a.
ZAKULISNE IGRE
Britanski plan je podrazumijevao i osposobljavanje žena koje bi bile ubačene na područje Hersona, ali i Krima radi prikupljanja obavještajnih podataka i izvođenja raznih sabotaža na ključnim infrastrukturnim tačkama. One su prošle kroz obuku oficira MI6.
„Alhemija“ je za čitavu ovu operaciju od britanske vlade tražila 73,5 miliona funti. Novac je, kako otkrivaju dokumenti, trebalo da bude uplaćen kompaniji „Elders services“ koju su osnovali članovi „Alhemije“. Ona je bila registrovana samo 24 kilometra od lokacije Fort Monkton, koju je bivši oficir MI6 Ričard Tomlinson opisao kao centar za obuku terenskih operacija SIS-a.
Nije poznato koliko je novca ova firma na kraju i dobila za oživljavanje ove operacije. Pomenuta kompanija stavila je ključ u vrata nakon manje od godinu dana rada, bez podnošenja finansijskih računa i izvještaja.