Ravna planina banerRavna planina baner

Kultura

Nagrađeni autori najljepših ćiriličnih rukopisa – od zaborava sačuvati ćirilično pismo

19 Mart 2025
2 min.
Nagrađeni autori najljepših ćiriličnih rukopisa – od zaborava sačuvati ćirilično pismo


Dodjelom nagrada i priznanja u Gradišci je završen ovogodišnji konkurs “Jezik naš nasušni” za izbor najljepšeg ćiriličnog rukopisa. Konkurs su povodom Savindana raspisali Narodna biblioteka Gradiška i Srpsko prosvjetno i kulturno društvo “Prosvjeta”.

Na konkurs je ukupno pristiglo 206 rukopisa iz brojnih gradova Republike Srpske.

Nagrade su dodijeljene autorima po tri najljepša rukopisa u kategorijama mlađih i starijih osnovaca, srednjoškolaca i ostalih građana.

Posebno interesovanje za ljepotu ćiriličnog pisma vladalo je među srednjoškolcima, a organizatori su ohrabreni činjenicom da je svake godine sve više kvalitetnih radova i mlađih osnovaca.

Posebna nagrada uručena je Milošu Popoviću iz Prnjavora, koji je prošle godine dobio prvu nagradu u kategoriji građana.

  • Radovi su iz godine u godinu sve bolji i bolji, a ćirilica sve popularnija. Naša kultura se obnavlja i sve je bogatija. Ove godine smo vidjeli da su rukopisi i kaligrafija dignuti na jedan viši nivo, a uz to se pojavila i kultura ornamentike – istakao je Popović.

Narodna biblioteka Gradiška četvrti put je organizovala konkurs “Jezik naš nasušni”, kao jedan od pokušaja da se od zaborava sačuva ćirilično pismo.

  • Bitno je i da roditelji, kao i njihova djeca ne koriste strane riječi u pisanju i govoru. Potrebno je da više čitamo, a naročito knjige koje su pisane ćirilicom. To se prvenstveno odnosi na učenike osnovnih i srednjih škola jer ćemo tako očuvati ćirilicu – naglasila je Snježana Miljković, direktor Narodne biblioteke Gradiška.

Ona je dodala da je Biblioteka je osim pomenutog konkursa organizovala i Školu kaligrafije, što je još jedan vid očuvanja i njegovanja ćiriličnog pisma.

Osim 14 radova nagrađenih autora u čitaonici Narodne biblioteke izloženo je još 47 odabranih ćiriličkih rukopisa, koje će posjetioci moći da pogledaju u narednih sedam dana.

RTRS

Povezani članci

Višegrad: Čuvena Lotika iz Andrićevog romana dobila spomen obilježje

Na jevrejskom groblju u Višegradu postavljen je postament Lotici Celermajer jednoj od glavnih junakinja romana Ive Andrića “Na Drini ćuprija”. Snimljeni su i poslednji kadrovi dokumentarnog filma o Lotici koja je bila i jedna od prvih žena koje su vodile privatni biznis na Balkanu. Profesor književnosti Divna Vasić, kaže da je Lotika najpoznatija višegrađanka.

Predstavljena knjiga “Rođeni u beznađu”

Knjiga “Rođeni u beznađu” autora Milunke Popović predstavljena je sinoć u Bratuncu u okviru tradicionalne kulturno-sportske i duhovne manifestacije “Đurđevdanski dani”. Knjiga govori o ratnom i poratnom periodu i životu ratnika, te posebno o ulozi srpske žene tokom i nakon Prvog svjetskog rata. “Unuka sam solunskog borca, djed mi je pričao svoje i doživljaje drugih […]