Dan Četvrtog bataljona Vojne policije Sarajevsko-romanijskog korpusa, jedinice koja je bila mobilna za sve vrste zadataka, a veliki broj njenih boraca je odlikovan, obilježen je danas u Istočnom Sarajevu.
Sekretar Udruženja veterana Vojne policije Dragan Pjević rekao je da je za Repubiliku Srpsku život dao 21 pripadnik ove jedinice kroz koju je prošlo 409 boraca, od kojih su 32 odlikovana najvišim priznanjima, dvojica od njih i dva puta.
“Naše udruženje danas obilježava Dan Četvrtog bataljona Vojne policije. Mi smo se 25. maja na ovom lokalitetu prvi put postrojili i zvanično stavili pod kontrolu i pod komandu Sarajevsko-romanijskog korpusa”, napomenuo je Pjević.
On je naveo da je od 20. aprila do 4. maja Vojna policija prošla pravu golgotu, da je živote izgubilo sedam mladih vojnika i jedan rezervista.
“NJih osam je poginulo u Sarajevu, a taj slučaj je u javnosti poznat kao slučaj Dobrovoljačka, i za njega još niko nije procesuiran, na šta smo mi ogorčeni”, rekao je Pjević novinarima.
Jovan Lizdek, unuk poginulog komandanta Vojne policije Nedeljka Lizdeka, rekao je da je veoma zadovoljan što se svake godine okupe u velikom vroju u čast poginulim borcima.
Koordinator boračkih organizacija Sarajevsko-romanijske regije Goran Šehovac rekao je da je Srpsko Sarajevo jedno od najjačih i najtežih ratišta.
“Sarajevsko-romanijski korpus je jedan od najboljih korpusa u Republici Srpskoj, ugradio je velike žrtve u temelje Srpske i našeg Srpskog Sarajeva”, rekao je Šehovac.
Naveo je i da su pripadnici Vojne policije imali više zadataka, ali je glavni bio čuvanje Srpskog Sarajeva, odlazak na ratište, a onda i rad unutar vojske.
Poginulim i umrlim pripadnicima ovog bataopljan služen je parastos u Spomen-crkvi Svetog velikomučenika Dimitrija na Veljinama.
Četvrti bataljon Vojne policije bio je u sastavu Sarajevsko-romanijskog korpusa i pod njegovom direktnom komandom.
Jedinica je 24. maja 1992. godine napustila kasarnu “Viktor Bubanj” i izmještena je u kasarnu “Slobodan Princip Seljo”, a dan kasnije izvršeno je prvo postrojavanje.
Uz uobičajene vojnopolicijske zadatke, jedinica je bila angažovana i u zoni ratnih dejstava širom sarajevskog ratišta sa osnovnim ciljem očuvanja teritorije i stanovništva od agresije.
Po završetku ratnih dejstava, bataljon je sa cjelokupnim materijalno-tehničkim sredstvima izmješten na Pale.
Zbog brojnih reformi i kadrovskih smanjenja, jedinica je ugašena 2003. godine.
Bataljonom su komandovali major Jovo Štrbac, kapetan Nedeljko Lizdek, kapetan Zoran Terzić i major Vuko Čvoro.