Kod spomenika u Krivodolima kod Pala danas je služen pomen za više od 40 srpskih civila koje su ubile ustaše u Drugom svjetskom ratu.
Parastos je služen u okviru manifestacije “Sjećanje na juni 1992. godine”, koju organizuje Boračka organizacja Pale i opštinska organiazcija SUBNOR-a.
Nastavik istorije u osnovnoj školi “Pale” Nenad Tomović rekao je za Srnu da je pripremljen i umjetnički program zajedno sa učenicima kako bi oživili događaje koje su se desile u novembru 1943. godine.
“Te godine je 43 muškarca iz sela Rakovac pobijeno u Krivodolima, da bi krvavi pir nastavili tokom noći u samom selu gdje je masakrirano ili živo spaljeno pedeset i devet stanovnika, od kojih četrdeset djece do 14 godina”, istakao je Tomović koji je i član komisije za njegovanje kulture, sjećanja i pamćenja u paljanskoj Boračkoj organizaciji.
Tomović dodaje da su stanovnici poubijani jer su pripadali svojoj etničkoj grupi, a ako se napravi retrospektiva istorijskih događaja vidjeće se da srpski narod s razlogom nosi epitet stradalničkog naroda te da nije genocidan kao što pojedini pokušavaju tako predstaviti.
“Mi smo narod koji je preživio različite vrste genocida kroz različite istorijske epohe i istorijske intervale. Zato smo dužni da se sjećamo potomaka”, istakao je Tomović.
Prema njegovim riječima, Boračka organizacija Pale je prije tri godine inicirala manifestaciju “Sjećanje na juni 1992. godine” kako bi je pretvorila u jedan put ka očuvanju kulture sjećanja.
Učenik Osnovne škole “Pale” Lazar Jokić prisutnima je uz gusle pjevao svoju autorsku pjesmu posvećenu njegovom djedu koji je poginuo na Žepi i nije imao priliku da ga upozna ali je po pričama roditelja čuo da je bio junak i o tome napisao pjesmu.
“Vrlo je bitno da gajimo kulturu sjećanja jer tako čuvamo našu istoriju i tradiciju. Ono što su uradili mnogi očevi, djedovi, prolili svoju krv za nas treba da se ponosimo njima i uvijek ih sjećamo”, rekao je Jokić za Srnu.
Svetko Savić, potomak nastradalih Savića iz Krivodola, izjavio je Srni da su ustaše na prevaru 1943. godine pobili više od 40 muškaraca i da je samo jedan uspio pobjeći Živan Klačar jer je bio jak i odvezao žice kojima je bio vezan.
Savić podsjeća da je njegov stric nedaleko od Krivodola prema Rakovcu iskrvario te da su svi pobijeni samo zato što su bili Srbi.
“Bitno je da gajimo kulturu sjećanja posebno kroz školski sistem kako bi mlađi naraštaji znali zbog čega smo stradali ni krivi ni dužni”, poručio je Savić.
U okviru obilježavanja manifestacije “Sjećanje na juni 1992. godine” u četvrtak, 29. maja, biće služen pomen za poginule borce u Podgrabu sa početkom u 11.00 časova.