U Kalinoviku je u toku izgradnja turističkog kompleksa na Zelengori i Kalinovačke kuće koja bi trebalo da poveže poljoprivredu i turizam i pomogne domaćim proizvođačima da nađu kupce za svoje proizvode. Načelnik ove lokalne zajednice Radomir Sladoje u tome vidi spas za opštinu koja kao i većina nerazvijenih trpi zbog odlaska ljudi u veće sredine. U razgovoru za Princip.news govorio je o ovim projektima, ali i o životu u Kalinoviku.
Princip: Kalinovik raspolaže prirodnim i turističkim potencijalima, a u prvom redu je Zelengora na kojoj je u planu izgradnja turističkog kompleksa. U kojoj fazi je taj projekat?
Sladoje: Radovi su u toku, ali veliki problem nam predstavlja dovođenje struje na Zelengoru. Imali smo u planu da struju dovedemo iz pravca Čemerna, tamo gdje se pravi dalekovod od 35 kv jer je investicija bila jeftinija. Međutim, pojavio se problem, jer je koncesija istekla i investitor ne može završiti dalekovod u predviđenom roku, radovi bi mogli trajati i do dvije godine, što je nama neprihvatljivo. U dogovoru sa Elektroprivredom Republike Srpske, Elektrodistribucijom Pale, Elektrohercegovinom Trebinje riješili smo da struja ipak ide iz pravca Kalinovika. Investicija jeste malo skuplja, ali je za opštinu i korisnije da ide odavde. Tako da smo trenutno na samom kraju prepravke projekta.
Princip: Šta je do sada urađeno na kompleksu?
Sladoje: Počele su da se prave lokacije, temelji, završili smo rezervoar za vodu i uskoro će početi razvođenje vodovodne i kanalizacione mreže. Pripremamo projekat za bioprečistač koji košta oko 250.000 KM za koji imamo sredstva, ali imamo i obećanje od Vlade Republike Srpske i UNDP koji će možda finansirati bioprečistač. Sredinom novembra trebali bismo pokrenuti još jednu fazu prodaje lokacija. Zadovoljni smo našim projektom i idejom koja je popravila budžet opštine što je dovelo do povećanja podsticaja u poljoprivredi, ali i u ostalim oblastima.
Princip: Kada je riječ o poljoprivredi, kakva je situacija sa tom privredom granom, koliko opština izdvaja za podsticaje i subvencije?
Sladoje: Ove godine smo imali najveće izdvajanje za podsticaje u poljoprivredi. Tu će biti još i Kalinovačka kuća, gdje će se upravo prodavati domaći proizvodi. Podsticaji će iznositi preko 400.000 KM. Ove godine smo uradili nešto novo, kupili smo 200 tovljenih prasadi koje smo podijelili našim domaćinima, što je otprilike 30.000 kilograma tovljenog mesa. Kao podsticaj smo podijelili i 3.000 koka nosilja, ali i 25 plastenika. Ovo je do sad bio najveći podsticaj u našoj opštini. Za otkup mlijeka dajemo podsticaj od 15 feninga po litru. Mislim da su poljoprivredni proizvođači zadovoljini. U narednoj godini ćemo održati ove podsticaje, s tim da ćemo uvesti nešto za ovčarstvo, kako bismo i taj dio unaprijedili.
Princip: Kada se očekuje otvaranje Kalinovačke kuće i koji je njen cilj?
Sladoje: Trebala bi biti završena do kraja godine. Cilj je uvezivanje domaćih proizvođača, uvezivanje poljoprivrede i turizma. Želimo da u Kalinovačkoj kući ponudimo domaće proizvode, da naši građani mogu da prodaju svoje proizvode. Sigurni smo da će to biti kvalitetno, a biće zaposlena i dva radnika. Očekujemo da će doprinijeti razvoju naše opštine.
Princip: Kakva je demografska slika u Kalinoviku. Znamo da su u prvi razred osnovne škole upisana samo četiri đaka. Na koji način opština pokušava da zadrži ljude u Kalinoviku, posebno mlade?
Sladoje: Za pronatalitetnu politiku izdvajamo značajna sredstva. Za rođenje djeteta izdvajamo 1.000KM. Pokušavamo da sačuvamo omladinu da ostane, za upis u prvi razred dajemo 2.000KM, 1.000 KM za upis u srednju školu. Problem je što roditelji odmah po rođenju djeteta uzimaju ogromne kredite, kupuju stanove i idu iz Kalinovika, prvenstveno u Istočno Sarajevo. Iskreno, ne znamo kako da zaustavimo ovaj trend odlaska.
Princip: Koji su osim kompleksa na Zelengori i Kalinovačke kuće najznačajniji projekti u ovoj godini. A ranije ste izjavili da je opština dostigla rekordni budžet od preko sedam miliona maraka.
Sladoje: Naš budžet je preko četiri miliona maraka. Imali smo višak od prodatih lokacija na Zelengori, imaćemo i ove godine. Imamo kreditna sredstva od dva miliona maraka koje smo planirali za ulaganje u infrastrukturu na Zelengori. Vlada nam je pomogla, pa smo taj novac sačuvali, tako da to ide u budžet. Hidrocentrala Ulog trebala bi biti završena uskoro, što će opštinskom budžetu donijeti priliv od 500.000KM do 600.000 KM. Sve što ulažemo ulažemo u budućnost jer nam je Zelengora izgleda jedini izlaz da sačuvamo opštinu.