Ravna planina banerRavna planina baner

Magazin

Šta sve beba u stomaku čuje, zašto je to važno i kako da sa njom komunicirate

28 Septembar 2021
5 min.
Šta sve beba u stomaku čuje, zašto je to važno i kako da sa njom komunicirate

Iz iskustva psihologa mnoge mame ističu kako su primetile da beba reaguje kada im govore ili pevaju i da po rođenju bebu smiruju baš zvuci koje je slušala dok je bila u stomaku. Takvo iskustvo govori da bebi treba posvetiti pažnju i slati ljubav još dok je u stomaku.

– Bebe još u stomaku čuju i osećaju, zato je komunikacija sa bebom važna u prenatalnom periodu. Govorite sa njom kao da je pored vas, jer ona to i jeste, tu je sa vama, čuje vas i reaguje na mamin glas. Često je mamama i tatama nelagodno da govore i ne znaju šta je to što bi svojoj bebi rekli, međutim opustite se i govorite joj stvari koje radite, na ovaj način ona upoznaje vaš glas i zna da joj pružate pažnju. Dok radite po kući, šetate, kupate se, pričajte joj šta trenutno radite, šta ćete raditi nakon toga, gde ćete ići, a pre svega govorom joj prenosite emocije, govorite joj koliko je voljena, da jedva čekate njen dolazak, posebno ćete je umiriti ukoliko tokom govora mazite stomak, beba će biti spokojna i smirena u vašem stomaku – za sajt Trudnoća i zdravlje piše Tijana Mitov, psiholog.

Kad pevajte, beba se navikava na vaš glas

Beba se pričom i pevanjem navikava na mamin glas i posebno na njega reaguje, kada se rodi to je prvi glas koji joj je prepoznatljiv i zna da je to njena mama. Tata je isto bitna figura kao i mama, kada tata govori bebi, ona se navikava i na njegov glas, kada se rodi i njega će prepoznati, zato očevi govorite svojoj bebi još dok je u stomaku, mazite stomak, prenosite bebi emocije, recite joj koliko se radujete njenom dolasku, a pre svega ljubav pokazujte svojoj supruzi, jer kada je mama srećna i voljena i beba oseća te iste emocije.

Bebe u stomaku osećaju. One osećaju emocije, mamino raspoloženje, sve što doživljava i oseća mama, oseća i njena beba. Kada je mama tužna, nervozna i potištena, beba to zna i oseća, isto je i sa pozitivnim emocijama, beba oseća maminu sreću i radost. Trudite se da tokom trudnoće sebe uvedete u stadijum sreće i zadovoljstva, pokušajte da se ne nervirate, smanjite brigu, a dospustite radosti da se nastani kod vas, tu radost oseća i beba i srećna je, jer dolazi na ovaj svet.

Kada je mama opuštena, tako se oseća i beba

Kada majka miruje daje više prostora bebi za njene pokrete, to je i razlog zašto su bebe aktivnije kada mama odmara ili noću kada spava, jer kada je majka u fazi mirovanja beba ima više prostora za pomeranje i igru. U mirovanju se beba najviše i razigra.

Bebe u stomaku osećaju i dodir. Beba uživa kada mama češka i mazi stomak. To je još jedan način da se tata uključi u komunikaciju sa bebom, mazeći stomak dok bebi govori, to je smiruje i raduje, beba je biće koja voli dodire, na taj način zna da ste tu, oseća neznost i ljubav koju joj na ovaj način šaljete.

Takođe, kako oseća mamino raspoloženje, tako prepoznaje i ukuse i mirise koje mama oseća i unosi kroz hranu u svoj organizam. Ovo je takođe još jedan vid komunikacije koji ostvarujete sa svojom bebom još u prenatalnom periodu, na ovaj način beba uči ukuse i reaguje na njih.

I optimizam prelazi na bebu

Sve što radite u trudnoći, predstavlja vid komunikacije sa vašom bebom, jer beba preko mame najbolje spoznaje spoljni svet i na ovaj način se još od prvog dana za njega i priprema. Komunikacija sa bebom još u stomaku je važna, jer pomaže da se mama i tata što bolje povežu sa svojom bebom još pre rođenja. Sve ono što radite dok je beba u stomaku, muzika koju slušate, hrana koju jedete, način na koji razgovarate, sve su to stvari koje će moći najbolje da umire vašu bebu kada dođe na ovaj svet.

,

Razne studije govore i o tome da bebe kada se rode posebno vole zvuk fena i usisivača, da ih to naročito umiri i uspava, zato se smatra da je zvuk u materici upravo takav i da je upravo to zvuk koji bebu podseća na period mira i spokojstva, kada su bile sigurne u maminom stomaku, zato na njega reaguju i brzo ih umiri, to je još jedan pokazatelj da bebe uče i pamte u prenatalnom periodu i da to prepoznaju i u spoljašnjoj sredini kada se rode.

Međutim, treba imati i na umu, da bebe reaguju i na previše jake zvukove, da to može da ih uplaši isto kao što iznenadni zvug uplaši mamu, beba će isto reagovati trzanjem na takve stimulanse, zato prilagodite jačinu zvuka i glasa kako bi beba i dalje ostala mirna i spokojna.

A kako da znamo da nas beba čuje i oseća? Jednostavno, beba na sve te nadražaje odgovara pokretima i udarcima u stomak, na taj način se javlja mami i obaveštava je da je sve u redu.

Povezani članci

“Majkrosoft” danas prekida podršku “Skajpu”

 Korporacija “Majkrosoft” prekinuće danas podršku servisu za slanje poruka i vršenje poziva “Skajp” i planira da se usredsredi na razvijanje platforme “Majkrosoft tims”. Korisnici “Skajpa” dobili su prošlog mjeseca obavještenje da mogu da koriste svoje podatke sa tog servisa za prijavljivanje na besplatnu verziju “Majkrosoft timsa” na bilo kom uređaju koji podržava aplikaciju. Kontakti sa […]

Ne dajte insektima da vam kvare dan: Isprobajte ove prirodne metode protiv muva i osa

Umjesto raznih hemijskih preparata koji ne garantuju uspjeh, evo nekoliko prirodnih i jednostavnih načina da se nosite sa problemima osa i muva. Ose nisu neko sa kim želite da imate posla i najbolje je da ih se riješite prije nego što postanu “bijesne” i opasne. Mirisne biljke ili eterična ulja Mjesta na kojima se ose […]