Rafting kampovi na Drini i Tari ovog ljeta, prema dosadašnjim pokazateljima, bilježe odličnu sezonu – u odnosu na prethodnu godinu, broj turista je veći za 15 do 20 odsto, čemu je doprinijelo lijepo vrijeme, ali i sve bogatija ponuda fočanskih kampova.
Uz rafting vožnju gumenim čamcima, turisti mogu da uživaju i u spustu kajakom, obilasku planina kvadom ili električnim biciklom, kanjoningu i brojnim planinarskim izletima.
“Foča sve više širi ponudu avanturističkih izleta i krupnim koracima ide ka regionalnom lideru turizma, zajedno sa Plužinama u Crnoj Gori, opštinom sa kojom dijeli rijeku Taru”, ističe Milan Rudinac, vlasnik kampa “Divlja rijeka”.
Osim uobičajenog spusta gumenim čamcima Tarom i Drinom, u ovom kampu sve više se traži kajak. Ovaj vid uživanja na rijeci posebno je primamljiv stranim turistima.
“Mi smo relativno manji kamp i bazirali smo se na rafting, kajak i izlete na Trnovačko jezero. Radnim danima nam uglavnom dolaze stranci i najviše ih interesuju kajak izleti. To su dvosjedi i jednosjedi kajaci na naduvavanje, sve više radimo te izlete, i Tarom i Drinom. Vikendom organizujemo standardne izlete za domaće turiste – iz Srbije, Crne Gore, BiH i na polovini sezone možemo reći da smo zadovoljni dosadašnjom posjetom”, priča Rudinac.
Za kajak spust koriste se ista sigurnosna oprema i odijela, kao u raftingu, navodi Rudinac, samo što se turisti drugačije pripremaju kako da održavaju ravnotežu na čamcu i na koji način da veslaju.
“Radimo iste destinacije, iste rute, s tim što je turistima malo uzbudljivije. Drugačija je percepcija, drugačiji pogled iz kajaka, bukvalno kao da sjedite na vodi, u odnosu na čamac”, dodaje Rudinac.
Na Taru i Drinu, i okolne planinske ljepotice, ističe Rudinac, turisti dolaze iz svih zemalja Evrope, pa i sa drugih kontinenata, a ove godine, izuzimajući Srbiju koja uvijek prednjači, u ovom kampu najviše turista je iz Poljske i Mađarske.
U fočanskim kampovima uz Drinu i Taru, ušuškanim u zelenilo, koje odmara i dušu i tijelo, smještaj je u bungalovima – od dvokrevetnih, pa do sedmokrevetnih.
Rafting centar Drina-Tara jedan je od najvećih turističkih kampova u Foči, po smještajnim kapacitetima i raznovrsnosti usluga koje pruža gostima.
Menadžer u ovom kampu Vladimir Tešan priča da se još na početku sezone vidjelo da će biti bolja od prethodne.
“Imamo 15 do 20 odsto više gostiju, zadovoljni smo, vrijeme nas je zasad poslužilo, maj je bio lijep, jun takođe”, kaže Tešan.
Grandiozni kanjon rijeke Tare, njena rajska boja i uzbudljivi spust čamcima niz pjenušave brzake i bukove glavni su razlog zbog kojeg turisti dolaze, ali je ponuda iz godine u godinu sve bogatija.
Posebna atrakcija je obilazak kvadovima vrha kanjona Tare i planinskih predjela i jezera Zelengore. Nude i kanjoning avanture na rijeci Hrčavci i u Crnoj Gori kroz kanjon Nevidio na Komarnici, a uvijek su tražene i planinarske šetnje do prašume Perućica i brojnih destinacija Nacionalnog parka “Sutjeska”.
Osim kvadom i pješice, od ove godine u ponudi su izleti i električnim biciklom.
“Ove godine imamo novi aranžaman `E-bajk avantura` na Tjentištu, sa jako pristupačnom cijenom, a nudi dosta toga – obilazak prašume, vodopada Skakavac, Nacionalnog parka, sve to na potpuno novim i funkcionalnim električnim biciklima”, navodi Tešan.
Osim sa Nacionalnim parkom “Sutjeska”, rafting kampovi imaju dobru saradnju i sa seoskom farmom sira “Zlatni bor” i konjičkim klubom “Velenići”, koji se nalaze na vrhu kanjona Tare, na samoj ivici. Turisti koji dođu na rafting rado obilaze ove dvije destinacije, uživajući u zadivljujućem pogledu na najveći kanjon u Evropi i na planinske masive Durmitora, Maglića, LJubišnje, Radovine, koji ga okružuju.
“U saradnji sa prijateljima iz Konjičkog kluba `Velenići`, radimo odličnu rafting i safari avanturu, gdje turisti mogu da se oprobaju i na zip-lajnu iznad najdubljeg dijela kanjona, a takođe i u amaterskom jahanju konja, da obiđu ergelu punokrvnih arpaskih pastuva”, dodaje Tešan.
Posljednjih godina sve je više bazena u okviru kampova na Drini. U ovom kampu i dalje prednost daju rijeci, a ove godine su napravili na Drini dva prirodna riječna bazena, uredili plažu i postavili ležaljke, što je još jedna novina u njihovom kompleksu.
I u ovom kampu najveći broj gostiju je iz Srbije, tradicionalno im dolazi i dosta Slovenaca, dobru saradnju imaju sa agencijama iz Mađarske i Bugarske, a kako navode ove godine u porastu je broj turista iz Amerike.
Uz avanture u prelijepoj prirodi, kakvom malo koji kraj može da se pohvali, važan dio ponude fočanskih rafting kampova je domaća hrana. Kampovi se trude da u jelovniku preovladavaju specijaliteti tradicionalne kuhinje spremljeni od namirnica sa sela.
Tako je i u kampu “Rajska rijeka”, koji postoji osam godina. Radnik ovog kampa Srđan Kulić priča da u ponudi imaju specijalitete ovog podneblja, kao što su teletina ispod sača, riba na žaru, gulaš, pršuta, slanina, kajmak, domaći uštipci i kolači.
“Najviše se traže upravo teletina ispod sača i riba na žaru, to najviše vole. Turisti su oduševljeni našom hranom, juče smo tako imali dvojicu Švajcaraca, koji su otišli baš zadovoljni, mnogo im se svidjela teletina ispod sača”, kaže Kulić.
Posjetioci mogu da uživaju i u sportskim aktivnostima – fudbalu, odbojci na pijesku, stonom tenisu ili da se osvježe na bazenu, a vikendom u večernjim časovima i uz muziku uživo.
I u ovom kampu, osim raftinga, turistima su na raspolaganju brojni izazovi, a odnedavno i krstarenje Pivskim jezerom.
“Organizovanim prevozom ide se u Crnu Goru na Pivsko jezero sa našim vodičem i onda se brodićem obilazi jezero i to traje oko dva i po do tri sata. Naravno, turisti su najviše zainteresovani za rafting, ali i za druge aranžmane, baš smo sad imali goste iz Holandije koji su išli na džip safari, zatim iz NJemačke, koji su išli na kanjoning i hajking na Maglić”, navodi Kulić.
Uz goste iz Srbije i BiH, ovaj kamp često posjećuju i turisti iz Hrvatske, Slovenije, Češke, Poljske, NJemačke.
“Posjećenost je na zadovoljavajućem nivou, najveća gužva je petkom, subotom i nedjeljom, kada imamo i muziku uživo, dok radnim danima dolaze porodice sa djecom, kada je malo mirnija atmosfera, a što je veoma važno, gosti nam se uvijek vraćaju”, dodao je Kulić.
Slična priča je i u ostalim fočanskim kampovima.
Svi se trude da obogate ponudu i da svake godine naprave novi iskorak, podižući nivo usluge. Sudeći po broju gostiju, u tome su prilično uspješni.