Ravna planina banerRavna planina baner

Kultura

U ponedjeljak otvaranje izložbe ikonopisanja “Da se ne zaboravi”

14 Mart 2025
2 min.
U ponedjeljak otvaranje izložbe ikonopisanja “Da se ne zaboravi”

U Istočnom Sarajevu će u ponedjeljak, 17. marta, biti otvorena izložba ikonopisa pod nazivom “Da se ne zaboravi”, povodom obilježavanja 21 godine od pogroma Srba na Kosovu i Metohiji.


Izložbu organizuju grad Istočno Sarajevo i Pravoslavni centar za mlade Mitropolije dabrobosanske “Sveti Petar Sarajevski”, uz blagoslov NJegovog visokopreosveštenstva mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma.

Izložba će biti otvorena u holu Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo sa početkom u 19.00 časova, saopšteno je iz Gradske uprave.

Na otvaranju izložbe učestvovaće hor Pravoslavnog centra za mlade Mitropolije dabrobosanske “Sveti Petar Sarajevski”.

Molitveno obilježavanje ovog datuma postalo je redovno u Istočnom Sarajevu, ali ove godine sa nešto izmijenjenim programskim sadržajem.

Do sada su na izložbi, uglavnom, bile prikazane replike dijelova fresaka iz znamenitih zadužbina svetih Nemanjića, čiji su autori polaznici Škole ikonopisa Pravoslavnog centra za mlade Mitropolije dabrobosanske “Sveti Petar Sarajevski”.

Za temu ovogodišnjeg umjetničkog projekta, koji ishodi kroz izložbu radova, odabrani su likovi svetih apostola i mučenika Petra i Pavla, Svetog arhiđakona i prvomučenika Stefana, Svetog mučenika Viktora, svetih mučenica Tekle, Nedelje, Katarine i Varvare, te ranohrišćanskih mučenika sa područja Ilirika, iz prednemanjićkog perioda i drugih.

Novovijekovna martirologija, takođe, predstavlja veliku sagu o stradanju za vjeru pravoslavnu i odlikuje se velikom brojem sveštenomučenika, kako episkopa, tako i prezvitera.

Stoga se na ovoj izložbi nalazi više radova, ikona i sakralnih slika druge vrste, na kojima je izobražen Sveti sveštenomučenik sarajevski mitropolit Petar Dabrobosanski.

NJemu se pridružuju i ikonski prikazi Svetog sveštenomučenika Save Gornjokarlovačkog, kao i Svetog sveštenomučenika Platona Banjalučkog, postradavših za vjeru pravoslavnu, te ikone Svetog ispovjednika Varnave Hvostanskog, koji je kao vikarni episkop služio i propovjedao u Sarajevu, odakle počinje njegovo stradanje.

Ciklus prikazanih ikona obuhvata i najnovije mučenike, kako one kanonizovane u skorije vrijeme, poput Svetog mučenika Slobodana Donjokameničkog, tako i one čiji je kult još u domenu narodnog proslavljanja, kao što je slučaj sa Svetom mučenicom Milicom Batajničkom ili Svetim prepodobnomučenicima Stefanom Budisavskim i Haritonom Prizrenskim.

Ovom izložbom ukazano je na martirološki kontinuitet Srpske pravoslavne crkve i potvrđen je drevni princip da se sveti mučenici shvataju kao zastupnici vjernih pred Prestolom Gospodnjim, te da njihovi likovi na ikonama nisu tek sjećanje na turobnu prošlost, koliko nada na vječnu budućnost u Carstvu Nebeskom, ističe se u saopštenju.

SRNA

Povezani članci

Projektica filmova iz programa “Veterani srpske animacije”

Kinoteka Republike Srpske, povodom 100 godina animacije u Srbiji, organizovaće večeras na Palama projekciju 21 filma iz Srpske i Srbije u okviru programa “Veterani srpske animacije”, čiji je autor Snežana Trstenjak. Biće otvorena i izložba povodom 100 godina animacije u Srbiji uz učešće autora, najavljeno je iz Kinoteke. “Veterani srpske animacije” je filmski program praćen […]

Pale: Predstavljeni pjesma i dokumentarni film o životu mladog guslara Mateje Radovića

Na Palama su sinoć predstavljeni pjesma “Što su tužne gusle kraj kandila” i dokumentarni film o životu tragično preminulog mladog paljanskog guslara Mateje Radovića. Pjesmu, koja je rađena po tekstu Riste Todorovića, izveo je narodni guslar Maksim Vojvodić iz Podgorice, a autor dokumentarnog filma je Slaviša Guja iz produkcije “Slaj” sa Pala. Matejin otac Duško […]