Ravna planina banerRavna planina baner

Istočno Sarajevo

Bjelica: Najstradalnija opština u ratu, napredak u miru

12 Juli 2025
2 min.
Bjelica: Najstradalnija opština u ratu, napredak u miru

Načelnik opštine Trnovo Miroslav Bjelica istakao je da je srpsko Trnovo jedna do najstradalnijih opština u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, što sadašnje generacije pamte i duboko poštuju.


“Možda su to neki i zaboravili, ali mi, potomci naših hrabrih srpskih predaka, nikada nećemo niti smijemo to da zaboravimo”, rekao je Bjelica Srni povodom obilježavanja Petrovdana – Dana i krsne slave opštine Trnovo.

On je naveo da je 70 odsto stambenog fonda u opštini Trnovo uništeno u proteklom ratu i da je 13 odsto srpskog prijeratnog stanovništva izgubilo život braneći svoja ognjišta i Republiku Srpsku.

Bjelica je podsjetio da su muslimanske falange na početku rata u BiH najprije bombardovale i zapalile crkvu, a potom ubile sveštenika Srpske pravoslavne crkve Nedeljka Popovića.

Govoreći o radu opštinske uprave u proteklom periodu, Bjelica je rekao da je fokus pažnje prošle godine bio na Jahorini, te da je ostvaren veliki prihod u opštinski budžet.

“U protekloj godini na Jahorini smo uradili rezervoar u vrijednosti od milion KM, što je dio naših infrastrukturnih projekata. Uradili smo puno na planu asfaltiranja, infrastrukture, a posebno smo se posvetili rekonstrukciji vodovodnog sistema”, rekao je Bjelica.

On je najavio investiranje u projekat stvaranja industrijske zone u Trnovu, kao i izgradnju putne komunikacije koja će direktno povezati Trnovo sa njenim područjima na olimpijskoj ljepotici Jahorni.

Prema njegovim riječima, opštinska uprava mnogo pažnje posvećuje pronatalitetnoj politici i omogućavanju mladim ljudima da svoju egzistenciju ostvare baš u Trnovu.

“Početkom ove godine donijeli smo odluku da za prvorođeno dijete doniramo 2.000 KM, za drugo 4.000 KM, za treće rođeno 4.000 KM, i svako naredno 6.000 KM”, naveo je Bjelica.

On je naglasio da će mladi bračni parovi i višečlane porodice u ovoj izrazito nerazvijenoj opštini imati mogućnost da po povoljnim uslovima obezbijede stambeni prostor, sve s ciljem zadržavanja mladih ljudi u Trnovu.

Predsjednik Skupštine opštine Trnovo Siniša Golijanin potvrdio je opredijeljenost opštinske uprave da sve svoje aktivnosti usmjeri prvenstveno u razvoj lokalne zajednice i prosperitet i boljitak njenih građana.

Izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić podsjetio je na slavnu herojsku borbu srpskih vojnika koji su branili i odbranili Trnovo.

SRNA

Povezani članci

Planinari “Glasinca” obilježili stazudo lokaliteta Gradić

Članovi sokolačkog Planinarskog društva “Glasinac” obilježili su stazu na Romaniji od planinarskog doma “Crvene stijene” do budućeg arheološkog lokaliteta Gradić. Sekretar društva Vera Mijatović rekla je Srni da budući arheološki lokalitet čini nedavno otkriveni kompleks u šumi okružen kamenim zivodima u dužini od 300 metara. Ona kaže da na lokalitetu Gradić, koji se nalazi na […]

Vuk Vučković najbolji kosac na Romaniji

Za najboljeg kosca ručnom kosom na manifestaciji “Dan kosidbe na Romaniji” danas je na Sokocu proglašen Vuk Vučković iz Preljine kod Čačka. U konkurenciji 20 učesnika, drugo mjesto pripalo je Marku Miriću iz Novog Sada, dok su treće mjesto podijelili Savo Vlačić i Nebojša Dupljanin iz Han Pijeska, saopštio je žiri nakon pojedinačnog takmičenja. U […]