Ravna planina banerRavna planina baner

Kalendar SPC

Danas su Blagovijesti: Dan započnite pjesmom, a ovo nikako ne smijete da radite

07 April 2022
3 min.
Danas su Blagovijesti: Dan započnite pjesmom, a ovo nikako ne smijete da radite

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Blagovesti, dan kada je Arhangel Gavrilo Bogorodici javio blagu vest da će roditi Sina Božjeg.

Raduj se, blagodatna! Gospod je s tobom, blagoslovena si među ženama! Ovim rečima je arhangel Gavrilo saopštio Devici Mariji da je odabrana.

Devet meseci kasnije rođen je Isus Hrist. Zbog toga se Blagovesti smatraju radosnim praznikom. Sa ovim praznikom i počinje istorija spasenja ljudskog roda.

Kada je Marija napunila 15 godina sveštenici su joj rekli da treba da se uda. Ona je odgovorila da se posvetila Bogu i želi da ostane devojka. Tada je sveštenik Zaharije okupio 12 ljudi iz Davidovog plemena i Marija je poverena Josifu na čuvanje

Blagovesti su Bogorodičin praznik, jedan od 12 najvećih i uvek se slave 7. aprila po novom kalendaru. Vaskrs veoma retko pada pre Blagovesti ili posle Đurđevdana.

Danas počinje proleće, ako padne sneg ne zadržava se

Danas, zaista, počinje proleće. I kada padne sneg na Blagoevsti ne zadržava se dugo. Pre Blagovesti se ne kaleme voćke i orezuje vinograd, upravo zbog promenljivog vremena. I same ptice tek posle Blagovesti počinju da svijaju gnezda.

Običaji

Žene koje žele da se ostavre kao majke danas se mole Bogorodici. Od danas, pa do Velikog petka, treba započeti neki važan posao i biće berićetan. Blagovesti su jedan od dva dana kada se tokom vaskršnjeg posta jede riba.

Verovalo se , da se na Blagovesti žene ne češljaju, kao i da ne valja na taj dan praviti nove opanke. Dobro je na ovaj dan umiti se u reci ili potoku, a Blagovesti naročito slave žene. One koje žele porod odlaze u crkve i manastire gde su ikone posvećene Blagovestima i mole se Bogorodici.

Na ovaj dan u crkvu obično idu žene koje žele da dobiju porod. U srpskoj narodnoj tradiciji postoji jedan vrlo interesantan običaj povodom ovog praznika koji se zove “ranilo”. Iako se smatra da se do Uskrsa ne valja veseliti, običaj je da se ranilo vrlo veselo praznuje. Počinjalo bi obično u ponoć na same Blagovesti ili u praskozorje. Pevala bi se devojačka pesma, a završavalo bi se sveopštim veseljem sve do rane zore.

Ovaj običaj nalaže da se na Blagovesti obavezno počiste kuča, dvorište, obori, štale i da se obavezno sve đubre spali. Negde je bio običaj da devojke uoči ovoga dana nakupe suve grančice i drva, i od njih naprave velika vatru, obično na kakvom brdu ili seoskom raskršću. Uz vatru se veselilo i staro i mlado, i muško i žensko. U Vojvodini i ističnoj Srbiji ovaj običaj zadržao se do XX veka gde se nazivao bukara.

Povezani članci

Vernici danas slave Prepodobnog Jovana Vethopeščernika: Svetac koji je još u mladosti video svoj put

Prepodobni Jovan Vethopeščernik živeo je tokom 8. vijeka. U pravoslavlju se slavi zbog svojih podviga u pećini iznad manastira Vetha lavra (Stara lavra), koji je u 4. veku osnovao sv. Hariton Ispovednik u Palestinskoj pustinji nedaleko od Vitlejema, blizu Mrtvog mora. Prema predanju Jovan je još u mladosti stao na put čovečijim zadovoljstvima i strasti […]

SPC obilježava Tominu nedjelju (VIDEO)

Pravoslavna crkva danas obilježava Tominu nedjelju, koja je je prva nedjelja poslije Vaskrsa. Posvećena je Svetom apostolu Tomi i njegovom nevjerju koje je zamijenio vjerom, nakon što je dotakao vaskrslog Hrista.Ova nedjelja još se naziva i Mali Vaskrs. Sveti Toma rođen je u Galileji, jedan je od dvanestorice apostola i jedini je među njima koji […]