Ravna planina banerRavna planina baner

Istočno Sarajevo

Jahorina: Centralni informacioni sistem za bolje planiranje razvoja turizma

26 Jun 2026
3 min.
Jahorina: Centralni informacioni sistem za bolje planiranje razvoja turizma

Pomoćnik ministra trgovine i turizma Republike Srpske Predrag Tešić izjavio je danas na Jahorini da će lokalne zajednice putem Centralnog informacionog sistema za evidenciju pružalaca usluga smještaja imati uvid u podatke o turističkom prometu u realnom vremenu, što će omogućiti kvalitetnije planiranje razvoja turizma i efikasnije usmjeravanje sredstava od boravišne takse.


Tešić je podsjetio da je Centralni informacioni sistem u funkciji od 1. januara ove godine i namijenjen je svim pružaocima usluga smještaja u Republici Srpskoj i to hotelima, motelima, pansionima kao i privatnim iznajmljivačima apartmana i drugih vrsta smještaja.

On je naveo da resorno ministarstvo kontinuirano radi na informisanju pružalaca usluga o zakonskoj obavezi korišćenja sistema, dok uvid u podatke osim resornog ministarstva imaju i druge nadležne institucije.

“Lokalne zajednice moći će da prate strukturu gostiju, iz kojih država dolaze i koliko ih boravi na njihovom području”, rekao je Tešić novinarima na Jahorini, gdje je predstavljen Centralni informacioni sistem u turizmu, program razvoja gastroturizma Republike Srpske i aktivnosti na realizaciji projekta formiranja turističkih klastera Srpske.

Tešić dodaje da će im to omogućiti da kvalitetnije planiraju promotivne aktivnosti i ulaganje sredstva od boravišne takse tamo gdje će imati najveći efekat.

Kao primjer naveo je tradicionalnu “Kestenijadu” u Kostajnici, ističući da će lokalna uprava odmah po završetku manifestacije moći da vidi koliko je turista došlo, odakle su stigli i da li je promocija događaja dala očekivane rezultate.

On je dodao da pristup sistemu već imaju turističke organizacije, a da će ga koristiti i Republički inspektorat, odnosno tržišni inspektori, kako bi efikasnije kontrolisali prijavu gostiju.

Prema njegovim riječima, inspektori će u realnom vremenu moći da uoče eventualne nepravilnosti, na primjer ako u špicu sezone neki smještajni objekat nema evidentirane goste, to će omogućiti ciljane kontrole, smanjenje sive ekonomije i dobijanje realnijih podataka o turističkom prometu.

Tešić je napomenuo da će kontakt osobe, koje su lokalne zajednice već prijavile, tokom naredne sedmice dobiti pristupne šifre za sistem.

Tešić je podsjetio da je zakonska obaveza korišćenja Centralnog informacionog sistema, a da su pružaoci usluga smještaja koji još nisu pristupili sistemu predmet inspekcijskih kontrola i kaznenih mjera.

On objašnjava da je većina većih hotelijera već u sistemu, ali je obaveza svih pružalaca usluga smještaja da registruju svakog gosta, naplate boravišnu taksu i uplate je na račun Poreske uprave.

Tešić poručuje da je korišćenje sistema besplatno, te da je Republika Srpska prethodnim zakonskim izmjenama ukinula paušalno oporezivanje za ovu kategoriju obveznika, čime su im smanjene finansijske obaveze.

Govoreći o drugoj ključnoj temi, Tešić je rekao da je nastavljen proces klasterizacije Republike Srpske s ciljem povezivanja lokalnih zajednica i svih turističkih subjekata radi jačanja turističke ponude.

On je podsjetio da su u prethodnim mjesecima na inicijativu predsjednika Vlade Republike Srpske Save Minića, održani okrugli stolovi sa turističkim radnicima, nakon kojih su utvrđeni prioriteti za dalji razvoj turizma.

“Strategijom razvoja Republike Srpske predviđeno je formiranje šest turističkih klastera. Do sada smo radili na banjalučko-prijedorskom i dobojsko-teslićkom, a sada nastavljamo aktivnosti na preostala četiri klastera”, rekao je Tešić.

On dodaje da klasterizacija podrazumijeva povezivanje opština, turističkih organizacija, privrednika i svih učesnika u turizmu unutar jedne regije, kako bi turistima bila ponuđena sadržajnija i raznovrsnija ponuda.

SRNA

Povezani članci

Na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu promovisano 49 inženjera

Na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu danas je promovisano 49 inženjera i jedan master elektrotehnike. Sa promocije je poručeno da je ovo važan događaj za cijelu Republiku Srpsku jer će elektroinženjeri biti okosnica njenog privrednog i naučnotehnološkog razvoja. Najbolja u generaciji danas promovisanih inženjera elektrotehnike je Nikolina Šarac sa prosjekom ocjena 9,85. – Studij […]

Ćosić: Paljenje zastave Srpske – dokaz da je BiH nemoguća

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić ocijenio je da paljenje zastave Republike Srpske u Sarajevu predstavlja još jedan izraz netrpeljivosti i mržnje prema svemu što dolazi iz Srpske, te da to pokazuje da je BiH nemoguća zemlja. “Po ko zna koji put ta netrpeljivost prema svemu što dolazi iz Republike Srpske izražava se kroz skrnavljenje onoga […]