Gazirana voda prija mnogima, posebno tokom ekstremnih vrućina, a da li znate kako utiče na zdravlje?
Visoke temperature ne muče samo ljude, već i utiču na izbor pića koje konzumiramo. Gazirana voda, o kojoj je ovde reč, mnogima je osvežavajuća zamena za slatke sokove. Kao i negazirana, ne sadrži kalorije i pomaže u održavanju hidratacije tela. A da li je bezbedna za zdravlje?
Kako nastaje gazirana voda?
Gazirana voda nastaje dodavanjem ugljen-dioksida pod pritiskom. Neki proizvođači joj dodaju i so radi poboljšanja ukusa, kao i minerale koji mogu da pomognu u nadoknadi elektrolita izgubljenih tokom vrućina. Ipak, nije pogodna za sve. Osobe koje imaju problema sa viškom želudačne kiseline ili poremećajima varenja, trebalo bi da je izbegavaju. Takođe se ne preporučuje deci. Za ostale, ne predstavlja opasnost i može da ima korisne efekte po zdravlje.
Šta se zapravo nalazi u gaziranoj vodi?
Ono što razlikuje gaziranu od negazirane vode jeste prisustvo ugljen-dioksida, koji pravi mehuriće i daje karakteristično šištanje pri otvaranju boce. Zbog njega, pH vrednost gazirane vode iznosi između 5 i 6, što znači da je blago kisela. Ipak, ona ne zakiseljuje organizam – višak ugljen-dioksida se uspešno eliminiše putem bubrega i pluća.
Gazirana voda, varenje i mršavljenje
Zbog svoje kiselosti, gazirana voda se ne preporučuje osobama sa gastritisom ili drugim tegobama u digestivnom traktu. Međutim, ostali mogu da imaju koristi, na primer, poboljšano gutanje. Jedno istraživanje iz 2017. pokazalo je da je kod starijih pacijenata u bolnicama konzumacija gazirane vode poboljšala sposobnost gutanja.
Foto: Mr Aesthetics/Shutterstock
Zanimljivo je i da istraživanja ispituju njen uticaj na mršavljenje. Dr Akira Takahaši iz bolnice Tesseikai u Japanu otkrio je da gazirana voda može da poveća apsorpciju glukoze, što bi moglo da doprinese smanjenju telesne težine. Njegovi nalazi su ohrabrujući i za osobe sa dijabetesom.
Gazirana voda i zdravlje kostiju i zuba
Postoji uvreženo mišljenje da gazirana voda šteti kostima zbog svoje kiselosti, ali istraživanja to ne potvrđuju. Naprotiv, Nacionalna fondacija za osteoporozu (SAD) ukazuje na moguće poboljšanje stanja kostiju kod osoba koje piju gaziranu vodu.
Problem može da predstavlja dejstvo ugljene kiseline na zube. Ona nastaje kada se ugljen-dioksid pomeša s vodom. Ipak, gazirana voda je daleko manje štetna za zube od pića koja sadrže šećer. Ako birate između gaziranog soka i obične gazirane vode, uvek izaberite vodu!
Gazirana voda i krvni pritisak
Istraživanje iz 2023. godine pokazalo je da gazirana voda može da poboljša protok krvi u mozak, tačnije u srednju moždanu arteriju. Iako je to interesantno otkriće, još uvek nije dovoljno da bi se govorilo o značajnim benefitima za ceo kardiovaskularni sistem. S druge strane, poznato je da adekvatna hidratacija sprečava pad krvnog pritiska.
Ko može da pije gaziranu vodu?
Gazirana voda nije štetna za zdrave osobe. Naprotiv, osvežava, hidrira i ne sadrži kalorije. U toplim danima može da bude dobra zamena za negaziranu vodu ili zaslađena pića. Štaviše, neki smatraju da je bezbednija tokom velikih vrućina jer ugljen-dioksid ima blago antibakterijsko dejstvo. Ipak, to ne znači da flašu treba ostaviti na suncu ili u pregrejanom automobilu. U tim uslovima rizik od razvoja štetnih bakterija ostaje.
Za dodatno osveženje, u gaziranu vodu možete da dodate nekoliko kapi limuna, listiće nane ili sveže voće. Dakle, gazirana voda većini neće škoditi, a može da ima i određene zdravstvene koristi. Ipak, nije pogodna za decu, niti je preporučljivo koristiti je za uzimanje lekova, jer može da utiče na njihovu apsorpciju.