Ravna planina banerRavna planina baner

Istočno Sarajevo

Na području Sarajevsko-romanijske regije u porastu dijabetes kod djece

07 Novembar 2025
2 min.
Na području Sarajevsko-romanijske regije u porastu dijabetes kod djece

Na području Sarajevsko-romanijske regije prije dvije godine bilo je 20 djece sa dijabetesom, a sada ih je 33, što znači da je ova bolest u porastu, izjavila je pedijatar endokrinolog u Bolnici “Srbija” u Istočnom Sarajevu Nataša Golijanin.


Ona je navela da u Bolnicu “Srbija” iz Hercegovine na preglede dolazi i 15 djece sa dijabetesom, te dodala da se ne zna iz kog razloga je broj oboljele djece u porastu i šta je tačan uzrok.

“Mišenja smo da utiču i nove virusne infekcije koje nam se pojavljuju, tu je i uticaj sredine, način ishrane i sve ostalo što ide sa tim”, rekla je Golijaninova novinarima prije početka predavanja o temi “Dijabetes i hipoglikemija”.

Prema njenim riječima, sada se sve više i više pojavljuje i tip dva dijabetesa kod djece i to već u 14. godini, zbog lošeg načina ishrane, nekvalitetnih namirnica.

“S tim moramo da se borimo, kao i sa gojaznošću djece koja dolaze na preglede”, istakla je Golijaninova.

Specijalizant pedijatrije Miloš Stajić rekao je da je dijabetes bolest modernog doba, te dodao da je za njeno liječenje, pored insulinske terapije, bitna ishrana i fizička aktivnost.

“Važno je edukovati se o namirnicama koje se koriste, računati ugljikohidrate, a sve u kontekstu primjene insulina i dugoročne održivosti adekvatnog nivoa šećera u krvi”, rekao je Stajić.

Specijalizant pedijatrije Milica Vasiljević istakla je da je fizička aktivnost, u sadejstvu sa medikamentoznom terapijom i pravilno izbalansiranom ishranom može da spriječi nastanak komplikacija kod oba tipa dijabetesa.

Ona je navela da je veliki rizik kod djece sa dijabetesom koja se bave fizičkom aktivnošću nastanak hipoglikemije, te istakla da je potrebno da takva djece više puta mjere novo glukoze u krvi, posebno prije i poslije fizičke aktivnosti.

“Djeci kojoj je četiri puta i više u toku dana mjeren nivo glukoze u krvi, smanjen je nastanak komplikacija za 50 do 70 odsto”, istakla je Vasiljevićeva na predavanju koje je organizovanu u okviru obilježavanja Dana Bolnice “Srbija”.

Predsjednik Udruženja “Pobijedimo dijabetes” Istočno Sarajevo Danijela Pandžić rekla je da djeca sa dijabetesom svoju bolest podnose bolje od odraslih, odnosno svojih roditelja, jer dijagnozu lakše prihvate i postane im način života, dok se roditelji “bore sa vjetrenjačama” 24 časa.

Ona je istakla da bi za djecu sa dijabetesom bilo lakše da se nose sa svojom bolešću ako bi imali inzulinsku pumpicu, senzore i trakice, kako bi mogli da održavaju normalan šećer u krvi, te dodala da je veoma bitna edukacija.

SRNA

Povezani članci

Otvaranje biciklističke staze “Điro di ćiro Sarajevo-Pale”

Biciklistička staza “Điro di `ćiro` Sarajevo-Pale” biće danas zvanično otvorena na lokalitetu zaobilaznica-vidikovac. Novinarima će se obratiti šef Delegacije EU u BiH Luiđi Soreka, gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić, gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić, načelnici Pala Dejan Kojić, Istočnog Starog Grada Bojo Gašanović, Starog Grada Irfan Čengić i biciklisti Milan Božić i Nermin Iković. Događaju će […]

Obilježavnje godišnjice osnivanja Prvog odreda specijalne brigade “Јahorina”, prisustvuje Minić

Parastos za stradale pripadnike Prvog odreda specijalne brigade policije “Јahorina” služen je na platou ispred centralnog spomen-obilježja borcima Odbrambeno-otadžbinskog rata u Palama. Ovaj odred formiran je 1992. godine, imao je od 250 do 300 pripadnika, a njih 30 je ugradilo živote u temelje Republike Srpske. Prvi odred Specijalne brigade policije MUP-a Republike Srpske djelovao je […]