Ravna planina banerRavna planina baner

Kultura

Otvorena izložba ikonopisa povodom 21 godine od kosovskog pogroma

17 Mart 2025
3 min.
Otvorena izložba ikonopisa povodom 21 godine od kosovskog pogroma

 Izložba ikonopisa pod nazivom “Da se ne zaboravi”, povodom obilježavanja 21 godine od pogroma Srba na Kosovu i Metohiji, otvorena je večeras u Istočnom Sarajevu.


Predstavljena su 43 rada polaznika škole ikonopisa Pravoslavnog centra za mlade Mitropolije dabrobosanske “Sveti Petar Sarajevski”, koji su motivisani likovima mučenika sa željom da se pokaže kontinuitet stradanja srpskog naroda od Kosova pa do danas, uključujući i novomučenike srpske.

Rukovodilac Pravoslavnog centra za mlade protojerej stavrofor Mladen Drobnjak rekao je novinarima da se izložba tradicionalno organizuje u Istočnom Sarajevu s ciljem sjećanja na pogrom 17. marta 2004. godine, kada je poginulo 28 ljudi, a više od 4.000 je prognano sa vjekovnih ognjišta.

“U jednom danu je srušen i zapaljen veliki broj crkava i manastira kako bi se uništilo srpsko nasljeđe. Gorjeli su vijekovi kulture i duhovnosti srpskog naroda”, podsjetio je Drobnjak.

On je dodao da se večeras sjećamo tog nemilog događaja kako bi poslali poruku da nisu zaboravili braću i sestre na Kosovu i Metohiji i njiovu patnju kroz koju prolaze.

Predavač u školi ikonopisa Pravoslavnog centra za mlade Goran Janićijević rekao je da je izložba rezultat projektnog rada polaznika svih uzrasta.

“Ranijih godina smo radili uglavnom kopije dijelova fresaka iz manastira sa Kosova i Metohije, a ove godine smo odabrali temu mučeništva”, naveo je Janićijević.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić istakao je da je neizbježno podvući paralelu između stradanja Srba Sarajeva i Srba na Kosovu i Metohiji, koji su više puta stradali na dva različita mjesta.

“Srpski narod je stradao u Sarajevu u periodu od 1992. do 1995. godine, a u egzodusu 1996. godine otišao sa ognjišta koja su bila vjekovna, kao što su Srbi na Kosovu”, dodao je Ćosić.

On je istakao da je obaveza svih koji žive u Istočnom Sarajevu da čuvaju uspomenu i sjećanje na stradanje sarajevskih Srba, ali i stradanje Srba na svim prostorima, podsjetivši da bez stradanja nema ni spasenja.

Izložbu su organiovali grad Istočno Sarajevo i Pravoslavni centar za mlade Mitropolije dabrobosanske “Sveti Petar Sarajevski”, uz blagoslov NJegovog visokopreosveštenstva mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma.

Za temu ovogodišnjeg umjetničkog projekta odabrani su likovi svetih apostola i mučenika Petra i Pavla, Svetog arhiđakona i prvomučenika Stefana, Svetog mučenika Viktora, svetih mučenica Tekle, Nedelje, Katarine i Varvare, te ranohrišćanskih mučenika sa područja Ilirika, iz prednemanjićkog perioda i drugih.

Na otvaranju je učestvovavao hor Pravoslavnog centra za mlade Mitropolije dabrobosanske “Sveti Petar Sarajevski”.

Izložba je postavljena u holu Narodnog pozorišta Istočno Sarajevo u narednih sedam dana.

SRNA

Povezani članci

Dejan Petrović i Big bend održali koncert u Andrićgradu

Najpoznatiji srpski trubač Dejan Petrović sa Big bendom održao je spektakularni koncert na NJegoševom trgu u Andrićgradu koji je dodatno upotpunio atmosferu jubilarnih 60. MMeđuopštinskih omladinskih sportskih igara /MOSI/ u Višegradu. Petrović je zahvalio organizatorima na pozivu i poručio da je nastup u Višegradu bio poseban jer je bio u čast mladosti, sporta i ljubavi […]

U Andrićgradu odigrana predstava “NjKV” o životu princa Đorđa Karađorđevića

Uoči početka 60. Međuopštinskih omladinskih sportskih igara /MOSI/, na Vizantijskom trgu u Andrićgradu odigrana je pozorišna predstava “NjKV”, inspirisana životom princa Đorđa Karađorđevića, koju je, po tekstu Uroša Čupića, režirao Mihajlo Laptošević. Glavnu ulogu tumačio je glumac Aleksandar Stojić, dok je Vladimir Tešović igrao više istorijskih ličnosti koje su obilježile život princa – doktora Stanimirovića, […]