Specifične sredine ili oblasti koje imaju kapacitete da ponude sportsku-turističku ponudu kod nas i u regionu moraju još angažovanije da rade na tome. Prije svega mislim na to da se kapacitet infrastrukture iskoristi maksimalno.
Određene geografske lokacije govore u prilog tome, ali možda ne dovoljno. A imamo i mjesta koja uopšte ne koriste svoje potencijale ili su, nažalost, zapuštena.
Ovako o temi sportskog turizma govori proslavljeni srpski vaterpolista i zlatni olimpijac Nikola Rađen, koji će biti jedan od učesnika Konferencije SportTour 2025.
Ovo predstavlja prvi međunarodni stručni skup posvećen razvoju i promociji sportskog turizma u Republici Srpskoj, Bosni i Hercegovini i regionu. Konferencija će biti održana 13. i 14. juna 2025. godine u hotelu Vučko na Jahorini i okupiće vodeće stručnjake, predstavnike sportskih i turističkih organizacija, investitore i entuzijaste sa ciljem unapređenja i popularizacije sportskog turizma.
“Sjajno je što ćemo na panelu na Jahorini pričati na ovu temu. Mišljenja sam da nismo iskoristili naše kapacitete u mjeri u kojoj bi trebalo”, ističe Nikola.
Kada se govori o sportskom turizmu, on se, kako kaže Nikola, vezuje za ulaganja u sport.
“Investiranje u sport i sve što ga okružuje je od nacionalnog interesa i zavisi od svijesti naroda. Mislim da bazični sportovi moraju da uđu u našu kulturu i da budu rasprostranjeni u svim segmentima društva. Kada se napravi takva organizacija koja će da prati sistem rada sa mladim naraštajima, uz nju će doći i sve ostalo što prati sport – i rezultati i sportski turizam”, ističe Nikola.
Nakon bogate vaterpolo karijere, Nikola je odlučio da ostane u sportu, ali, kako kaže, izašao je iz bazena, a posao mu je sada pored bazena.
“Odlučio sam se za kampove i rad sa djecom i prenošenje znanja i iskustva koje sam stekao tokom igranja – i za reprezentaciju i za mnoge evropske i domaće klubove. Sada to znanje prenosim prvenstveno na mlađe naraštaje. Kada kažem rad sa najmlađima, tu prije svega mislim na školu plivanja. Mislim da je jako važno da djeca u najranijem uzrastu steknu svijest o važnosti bavljenja sportom. Tek kasnije slijedi afirmacija i takmičarski sport, ili vaterpolo u mom slučaju”, priča Nikola.
Što se tiče kampova u čijem radu učestvuje, Nikola kaže da postoje dva koncepta:
“Tu su škola plivanja i vaterpola i vaterpolo kamp, koji su prisutni već osam ljeta. Školu plivanja realizujemo širom našeg regiona, a vaterpolo kampovi se održavaju krajem ljeta u odabranim gradovima u Srbiji. Tako imamo priliku da posjetimo djecu u mjestima gdje boravimo sa akademijom. Okupljamo najmlađe koji uče nove stvari, poboljšavaju svoje performanse i druže se sa poznatim šampionima“, pojašnjava Nikola.
Često se ističe da je za vrhunski sport potrebna i vrhunska infrastruktura. Nikola smatra da je infrastruktura u regionu na korektnom nivou, ali da svakako može biti bolja.
“Mislim da je potražnja za bazenima u glavnim gradovima postala veoma velika. Imamo sada situaciju u Beogradu gde nema dovoljno kapaciteta u bazenima – ni komercijalnih termina, ni sportskih. Ali, evo mogu da se pohvalim da sam nedavno preuzeo novi sportski koncept koji se izgradio u Novom Sadu i da ću njime upravljati. U pitanju su bazeni u Futogu. Tu se nalazi velelepni olimpijski bazen i tako smo dobili još jedan novi olimpijski bazen u Srbiji”, poručio je Nikola.
Inovativni pristupi
Kroz razmjenu iskustava, primjere dobre prakse i uspostavljanje novih poslovnih saradnji, učesnici će imati priliku da istraže inovativne pristupe razvoju sportskog turizma. Fokus konferencije je i na boljem razumijevanju ovog rastućeg segmenta turističke industrije, povezivanju sportskih organizacija i turističkih centara, kao i pronalaženju održivih modela za razvoj sportskih objekata i manifestacija.
Poseban značaj konferenciji daće prisustvo sportskih legendi iz regiona, čije će priče i iskustva dodatno inspirisati mlade sportiste, organizatore i sve zainteresovane za razvoj sportskog turizma.