Medicinske sestre i tehničari su stub svake zdravstvene ustanove i bez njihovog kvalitetnog rada ne bi bilo moguće organizovati rad bolnica, domova zdravlja, izjavio je direktor Bolnice “Srbija” Istočno Sarajevo Nebojša Šešlija.
“Samo kroz kvalitetnu edukaciju, te razmjenu iskustava i znanja, može se doći do pružanja najkvalitetnije zdravstvene zaštite, što je cilj i misija zdravstvenog sistema”, rekao je Šešlija novinarima povodom obilježavanja Međunarodnog dana medicinskih sestara.
On je naveo da koliko god su bitni doktori, oni bez medicinskih tehničara ne mogu, i obratno, jer je riječ o komponenti koja je ključni stub za postojanje svih medicinskih ustanova.
Čestitajući medicinskim sestrama i tehničarima praznik, Šešlija je rekao da oni zaslužuju adekvatnu pažnju i uslove za rad, te zahvalio ministru zdravlja Republike Srpske Alenu Šeraniću i Vladi Srpske koji su ove godine prepoznali tu bitnost i u dva navrata poboljšali uslove rada zdravstvenih radnika.
“Mi kao društvo u narednom periodu moramo nastaviti da se trudimo i iznalazimo načine kako da održimo i zadržimo naše radnike u zdravstvenim ustanovama”, poručio je Šešlija.
Glavna medicinska sestra u Bolnici “Srbija” Borjana Petrović rekla je da medicinske sestre čine 50 odsto zdravstvenog sistema i da je nemoguće da bilo koji zdravstveni sistem funkcioniše bez njih.
Navodeći da ovaj posao radi 28 godina s puno ljubavi, empatije, Petrovićeva je istakla da medicinske sestre nisu dovoljno prepoznate u sistemu, te apelovala da svi oni koji kreiraju politiku zapošljavanja i finansiranja zdravstvenih ustanova, moraju da porade na prepoznavanju kvalitetnog kadra.
“Kvalitetnu medicinsku sestru akušerku, instrumentarku je jako teško zamijeniti”, poručila je Petrovićeva i dodala da je u Bolnici danas organizovano predavanje o sestrinstvu u organizaciji Udruženja medicinskih sestara i tehničara Sarajevsko-romanijske regije.
Potpredsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske Goran Motika rekao je da se uslovi rada ovih medicinskih radnika popravljaju, ali da to još nije dovoljno, jer samo par kilometara od Istočnog Sarajeva je tržište rada koje nudi veće plate za isti posao.
“Od ove godine smo imali povećanje plate, ali je prisutna inflacija i rast potrošačke korpe, da se ne može to sve stići”, istakao je Motika koji u zdravstvu radi 22 godine, te dodao da je je uvijek turbulentno i da broj pacijenata raste, a sve mora da se isprati.
Predsjednik Udruženja medicinskih sestara i tehničara Sarajevsko-romanijske regije Tanja Obrenović rekla je da medicinska sestra nije samo profesija i sati rada, dodajući da su tu uključeni i časovi saosjećanja i brige o pacijentu.

Ukazujući na manjak medicinskog kadra i niske plate, Obrenovićeva je rekla da danas jedna medicinska sestra radi ono što su nekada radile tri i dodala da su medicinske sestre malo priznate, da nemaju dovoljno obuka, kao i časova prakse.
