Ravna planina banerRavna planina baner

Svijet

Sud poništio Trampove carine, proglasio ih nezakonitim

09 Jun 2025
2 min.
Sud poništio Trampove carine, proglasio ih nezakonitim

Savezni sud Sjedinjenih Američkih Država zamrznuo je mnoge visoke carine koje je predsjednik Donald Tramp uveo stranim državama, presudivši da je on time prekoračio svoja ovlašćenja.

Presuda, koju je donijelo vijeće sudija Američkog suda za međunarodnu trgovinu, zaustavila je sveobuhvatne carine od 10 odsto koje je Tramp uveo “praktično svakom američkom trgovinskom partneru”, a više carine prijetile su desetinama zemalja, piše “En-Bi-Si njuz” (NBC News).

Sud je takođe blokirao poseban set carina koje je Trampova administracija uvela Kini, Meksiku i Kanadi, a koja je kao obrazloženje za povećanje navela trgovinu drogom i ilegalnu imigraciju.

Trampova administracija opravdala je carine, pozivajući se na Zakon o međunarodnim ekonomskim ovlašćenjima u vanrednim situacijama iz 1977. godine, ili IEEPA, koji predsjedniku daje ovlašćenje da reguliše uvoz tokom određenih vanrednih situacija.

Međutim, sud je juče odbacio vladino tumačenje zakona i rekao da bi bilo neustavno da bilo koji zakon koji usvoji Kongres da predsjedniku opšte ovlašćenje da utvrđuje carine.

– Sud ne donosi odluku o mudrosti ili mogućoj učinkovitosti predsjednikove upotrebe carina kao poluge. Ta upotreba je nedopustiva ne zato što je nerazumna ili neučinkovita, već zato što (savezni zakon) to ne dopušta – navelo je tročlano sudsko vijeće u odluci.

Sud je rekao da carine za Kinu, Kanadu i Meksiko nisu legalne jer se “ne bave prijetnjama navedenim u tim naredbama”.

Trojicu sudija koji su napisali presudu nominovali su za sudsko vijeće bivši predsjednik Ronald Regan, bivši predsjednik Barak Obama i Tramp u svom prvom mandatu.

Trampova administracija je u sudskim dokumentima nagovijestila da će se žaliti na presudu Federalnom apelacionom sudu.

Portparol Bijele kuće Kuš Desai odgovorio je na presudu, braneći obrazloženje za carine, rekavši da su trgovinski deficiti SAD sa drugim zemljama “stvorili nacionalnu vanrednu situaciju koja je desetkovala američke zajednice”.

On tvrdi da su takse neophodne kako bi se podstakla proizvodnja u SAD i okončalo ono što on smatra nepravednim trgovinskim praksama.

Uvodeći carine početkom aprila, Tramp je trgovinski deficit nazvao “nacionalnom vanrednom situacijom”, što je opravdalo njegovu 10-postotnu carinu na sav uvoz, s višim stopama za zemlje s kojima SAD imaju najveće trgovinske deficite, posebno Kinu.

Mnoge od tih carina pauzirane su nedjelju dana kasnije.

Tramp je kazao da je nezadovoljan brzinom trgovinskih pregovora s EU i zaprijetio da će od 1. juna uvesti carine od 50 odsto na svu robu iz EU, ali je potom pristao da produži rok za trgovinske pregovore do 9. jula.

Tanjug

Povezani članci

Skok cijena nafte i zlata, pad akcija avio-kompanija

Veleprodajna cijena nafte brent danas je skočila za više od sedam odsto i nakratko se popela na 75 dolara /65 evra/ po barelu, što je najviši nivo od aprila, zbog najnovijih sukoba na Bliskom istoku. Vijesti o izraelskom napadu na Iran loše je uticala i na vazduhoplovnu industriju, jer su avio-kompanije izbjegavale da lete iznad […]

Iran i Izrael tokom noći nastavili sa vazdušnim udarima – prijavljeno manje curenje u Natancu

Iran i Izrael nastavili su tokom noći sa međusobnim vazdušnim udarima, a eksplozije su začule u Teheranu i drugim iranskim provincijama, kao i Tel Avivu i Јerusalimu. Iran je izveo seriju raketnih napada na Izrael. Lansirano je stotine balističkih raketa. Sirene vazdušne opasnosti oglasile su se u Tel Avivu i drugim gradovima, a odjeknule su […]