Ravna planina banerRavna planina baner

Kalendar SPC

Sutra je Ilindan: Evo šta nikako ne bi trebalo da radite na ovaj dan

01 Avgust 2023
3 min.
Sutra je Ilindan: Evo šta nikako ne bi trebalo da radite na ovaj dan

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ sutra će proslaviti Svetog proroka Iliju – Ilindan, koji je veoma poštovan svetitelj u srpskom narodu i cjelokupnom pravoslavlju kao strog i nepokolebljiv propovjednik hrišćanskih vrijednosti.

Ilija Tesvićanin rođen je u Tesvitu u Izrailju u Devetom vijeku prije Hrista /816. godine/. Bio je žrtva progona cara Ahava koji je pod uticajem svoje žene Jezavelje napustio Mojsijevu vjeru i “slavio tuđe bogove”.

Sveti Ilija je, prema predanju, bio među prorocima koji su se na Tavoru poklonili Isusu Hristu na dan Preobraženja Gospodnjeg, kada se javio svojim učenicima sa poukama nove vjere, pa se zato lik Svetog Ilije slika na preobraženskim prazničnim ikonama.

Bio je prisutan i u viziji Svetog Jovana Bogoslova u kojoj se njegova uloga vezuje za budućnost hrišćanske crkve i drugi dolazak na zemlju Hrista Spasitelja – novo preobraženje kome se nada i u koji vjeruje hrišćanski svijet.

Prema knjizi Otkrivenja Jovanovog, drugi dolazak Hristov najaviće Sveti Ilija sa starozavjetnim prorokom Enohom i njihovim stradanjem treba da počne novo preobraženje čovječanstva.

Vjeruje se da Sveti Ilija nije umro već da se živ, plamenim kočijama, vaznio na Nebo, pa se ta scena slika na prazničkim ilindanskim ikonama.

Poznata je i scena sa Svetim Ilijom u pećini, u koju se sklonio od oholog cara Ahava, a gavran mu donosi hranu.

Prema narodnom vjerovanju i tradiciji, Sveti Ilija se vozi u vatrenim kočijama koja vuku četiri konja, iz čijih nozdrva izbija plamen, a grmljavina je tutnjava njegovih kola kojima se vozi po nebu i oblacima.

Narodni običaji na Ilindan

Sveti Ilija Gromovnik, kako ga još zovu u narodu, pada u najsušnije i najtoplije doba godine, a običaj je da se na taj praznik ne radi u polju – da se ne bi navukao gnjev svetitelja.

U narodu postoji i izreka “od Svetog Ilije sunce sve milije”, što znači da praznik označava prekretnicu i kraj tropskim ljetnjim danima.

Vjeruje se da je na ovaj praznik dobro uzeti med radi zdravlja. Običaj je nekada bio da majke mažu djecu medom da bi cijele godine bila zdrava. Takođe, mnogi roditelji djeci daju ime po ovom svetitelju jer je simbol snage i neustrašivosti.

Kada na Svetog Iliju pucaju gromovi narod kaže da to svetac gađa đavole, pa se ne valja krstiti da se đavo ne bi sakrio pod krst u koji grom ne udara. Narod kaže i da bi trebalo dobro gledati mjesto gdje grom udari jer je to znak da se tu krije nečastivi.

Med koji se vadi na Ilindan služi kao lijek, pa ako znate nekog pčelara, obavezno ga danas uzmite. Narod vjeruje da majke njime treba da namažu djecu po obrazima kako bi bila zdrava.

Na Svetog Iliju se nikako ne treba kupati u rijeci i tražiti osvježenje u njenim dubinama jer po predanju voda na ovaj dan čudnim šumom “doziva” svoje žrtve.

Povezani članci

SPC slavi Svetih četrdeset mučenika: Praznik u narodu poznatiji kao Mladenci, posvećen mladim supružnicima

Srpska pravoslavna crkva danas slavi praznik Svetih četrdeset mučenika, praznik u narodu poznatiji kao Mladenci. Ovim praznikom se čuva uspomena na četrdeset Mučenika Sevastijskih, koji su za Hristovu vjeru postradali 320. godine. Mladence prema običajima slave supružnici u prvoj godini braka, oni koji su se vjenčali poslije 22. marta prethodne godine. Gosti na ovaj dan […]

Sutra mladenci

Srpska pravoslavna crkva /SPC/ sutra će proslaviti Mladence, kao pomen na Svetih četrdeset mučenika sevastijskih postradalih za vjeru Hristovu 320. godine. Svi mučenici bili su mladići, pa je naš narod taj dan uzeo kao praznik na koji mladi supružnici /mladenci/ u svom domu primaju goste, a oni im donose poklone i tako im pomažu na […]