Za njih su sveštenici zelenaši koji voze džipove i pljačkaju narod. Takvi vjernici i ne znaju šta znači blagoslov, a kamoli kako se pravilno uzima, kaže otac Nikolaj.
Našli ste se u crkvi ili manastiru i pored vas prolazi sveštenik ili monah. Šta uraditi? Da li poljubiti ruku, reći “dobar dan” ili skrenuti pogled kako bi se izbjegla neprijatna situacija?
– Neće svaki vjernik postupiti isto. Oni koji u crkvu odlaze da upale svijeću i koji ne priznaju sveštenike i monahe vjerovatno će skrenuti pogled i izbjeći susret. Možda će eventualno procediti jedno hladno “Dobar dan”.
Za njih su sveštenici zelenaši koji voze džipove i pljačkaju narod. Takvi vernici ni ne znaju šta znači blagoslov, a kamo li kako se pravilno uzima – počinje priču otac Nikolaj.
Oni drugi koji crkvu ne vide samo kao građevinu u kojoj se gledaju freske i pale svijeće i koji prihvataju svešteno-monaštvo uzeće blagoslov. I tu upravo leži odgovor na pitanje -zašto se sveštenicima ljube ruke?
Čin ljubljenja ruke sveštenom licu je završni deo uzimanja blagoslova, Blagoslov označava konkretan čin i radnju kojom se priziva blagodat Božija radi osvećenja lica i predmenta, kao i za otklanjanje svega što smeta spasenju vjernih. Dejstvo blagodati se prostire kako na čovjeka, tako i na predmete i sile oko njega – objašnjava otac Nikolaj.
Sveštenici i monasi su ti koji prosleđuju blagoslov vjernicima. Prilikom traženja blagoslova, svešteniku i monahu bez obzira na čin nikada se ne persira već se najčešće kaže: “Oče blagoslovi”, “Vladiko Blagoslovi”, “Preosvećeni blagoslovi”… Dakle, nikad “blagoslovite”. Ovo pravilo isto važi i za bilo kakvu korespodenciju sa crkvom ili sveštenim licem.
U čemu vjernici najčešće greše
Otac Nikolaj otkriva i još jednu čestu grešku mnogih vjernika – pogrešno je jednom rukom uhvatiti šaku sveštenika i prineti je usnama.
– Prilikom uzimanja blagoslova, šake se postavljaju kao i prilikom uzimanja nafore, unakresno, desna preko lijeve, a nakon što svešteno lice nacrta krsni znak u vazduhu i spusti ruku u vaše prekrštene šake, cjeliva mu se ruka. Cjeliv jeste poljubac koji u sebi ne sadrži elemente erosa. Ruka sveštenika u tom slučaju predstavlja nevidljivu ruku samog Hrista Spasitelja. Kako kaže sveti Jovan Zlatoust, “ne blagosilja čovjek, već Bog njegovom rukom i jezikom”. To je jasno i iz sveštenikovih riječi “Bog neka blagoslovi”, ističe sagovornik.