Ravna planina banerRavna planina baner

BiH

Dodik: Sa Putinom dogovorena ista cijena gasa

02 Decembar 2021
3 min.
Dodik: Sa Putinom dogovorena ista cijena gasa

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom dogovorio istu cijenu gasa.


Dodik je za RTRS izjavio da je zadovoljan razgovorom sa Putinom, pojasnivši da su razgovarali o aktuelnoj situaciji u Repulici Srpskoj i BiH i zajedničkim ekonomskim projektima.

On je naveo da ruski predsjednik podržava izgradnju gasovoda kroz Republiku Srpsku o čemu će sutra razgovarati sa predstavnicima “Gasproma”.

PUTIN INFORMISAN O POKUŠAJU OTIMANJA IMOVINE SRPSKE

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik informisao je ruskog predsjednika Vladimira Putina o pokušaju otimanja imovine Republike Srpske, što nije u skladu sa Dejtonom, i to Srpska ne može sebi da dozvoli.


“Imamo jednu iskrenu opredijeljenost predsjednika Putina da razumije veoma složenu situaciju kod nas, da izrazi želju da pomogne u svakom konkretnom projektu, to je nešto što je najvažnije. Ja nisam bio ovdje da nekoga kritikujem ili bacam teret na nekog drugog, to nije moj stil. Ja sam samo govorio o tome kako BiH može da funkcioniše, da je za nju najbolje da se vrati Dejtonskom sporazumu. Čini mi se da ovdje za to postoji razumjevanje”, rekao je Dodik za ATV poslije sastanka sa Putinom u Moskvi.

On je istakao da Putin nije ništa rekao protiv BiH, ali je rekao da svi moraju biti poštovani, da se moraju poštovati entiteti, konstitutivni narodi i svi građani.

Dodik smatra da je neprihvatljivo da se mijenjaju elementi konstitutivnosti naroda u BiH i za to postoji podrška Rusije, za razliku od liberalnih koncepcija sa zapada, koji, kako kaže, ganjaju priču o “apstraktnom građaninu”.

On je dodao da su Putinu prenijeli stav Srpske da samo legitimno izabrani visoki predstavnik može da ima podršku i legitimitet u BiH sa čim se Putin saglasio.

“Razgovarali smo i o kulturnoj i svakoj drugoj vrsti saradnji, pogotovo o političkim pitanjima. Putin je iznio svoj stav vezano za Dejtonski sporazum. Rusija ima niz primjedbi o nepoštivanju Dejtonskog sporazuma i da u tom pogledu stavi ta pitanja na dnevni red Savjeta bezbjednosti UN. To je za nas važno imajući u vidu razne spekulacije”, rekao je Dodik .

Dodik kaže da je u Moskvi kao predstavnik jedne male zajednice koja se zove Republika Srpska i da jedna velika Rusija ima pažnju za naše probleme.

On je na sastanku predstavio probleme onako kako ih vidi Republika Srpska.

“Priča koju slušamo o malignim ruskim uticajima apsolutno se gubi i prikazuje se potpuno besmislena kada razgovarate sa čovjekom koji vodi ovu veliku zemlju i koji želi svima dobro. Prenosim da Putin primarno želi mir, da se poštuje međunarodno pravo i Dejtonski sporazum”, naglasio je Dodik.

Na sastanku je bilo riječi o gasovodu od Bijeljine do Banjaluke, koji će se graditi. To će se potvrditi sutra u razgovorima sa predstavnicima “Gasproma”, a Putin je, kaže Dodik, dao podršku takvom projektu.

Dva lidera su razgovarala i o ekonomsko-finansijskoj podršci i o projektima koji se ostvaruju u Srpskoj, te je istakao da su danas “odobrili lokaciju u Nevesinju za izgradnju solarne elektrane”.

SRNA

Povezani članci

Iza nas najtopliji avgust i suša, stižu nove vrućine i temperature do 40 stepeni (VIDEO)

Ljeto je vrelo i temperature su i dalje visoke. Međutim, posljednjih dana sve češće slušamo upozorenja o snažnim olujama koje se približavaju Evropi, a posebno se pominju superćelijske oluje. Milica Đorđević, meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u Јutarnjem programu je rekla da nevrijeme neće zahvatiti naš region. – Sinoć je bilo malo kiše, negdje jačih pljuskova […]

Debevec podnio ostavku na mjesto predsjednika i sudije Suda BiH

Ranko Debevec podnio je ostavku na funkciju predsjednika Suda Bosne i Hercegovine, kao i na mjesto sudije tog suda, potvrđeno je iz Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH. Ostavka je uslijedila nakon što je Prvostepena disciplinska komisija VSTS-a 1. jula donijela odluku kojom je Debevec razriješen obje funkcije, a neposredno prije odluke drugostepene disciplinske komisije. […]