Ravna planina banerRavna planina baner

Tema

Kraj pečatima u pasošu već od jeseni

05 Mart 2025
2 min.
Kraj pečatima u pasošu već od jeseni

Zemlje Evropske unije postigle su dogovor o konačnom uvođenju Sistema ulaska i izlaska (EES), automatizovanog registra EU za posjetioce iz trećih zemalja, čije je pokretanje više puta odlagano zbog tehničkih problema i nedovoljne pripremljenosti zemalja članica.

Sporazum, postignut na sastanku ministara unutrašnjih poslova u Briselu, otvara put vjerovatnom početku rada sistema na jesen, iako tačan datum još nije određen.

Države članice sada imaju dvije mogućnosti: da pokrenu novi sistem odjednom ili da ga uvode postepeno tokom šestomjesečnog prelaznog perioda. Na kraju prelaznog perioda, sve registracije na graničnim prelazima trebalo bi da se obavljaju putem EES-a.

Postepeno uvođenje nije bilo predviđeno prvobitnim zakonodavstvom. Međutim, nakon sveobuhvatnog sastanka u novembru prošle godine, ono je predloženo kao izvodljiva alternativa za prevazilaženje dugotrajnog zastoja i sprovođenje sistema.

Poljska, zemlja koja trenutno predsjedava Savjetom EU, vodiće pregovore sa Evropskim parlamentom o konačnom sporazumu o izmijenjenom zakonu, za koji se očekuje da će biti glatko usvojen. “Oktobar je naš cilj”, izjavio je Tomaš Sjemonjak, poljski ministar unutrašnjih poslova i administracije, prenosi Euronews.

Sistem će “pružiti službama država članica potpuno nove alate za kontrolu ko ulazi i izlazi iz šengenskog prostora, što policiji što graničnoj policiji To je apsolutno pitanje od suštinskog značaja”, istakao je Sjemonjak.

EES je sveobuhvatna reforma koja datira iz 2016. godine i više puta je odlagana. Njena glavna svrha je modernizacija provjera na spoljnim granicama EU i zamena tradicionalnog fizičkog stavljanja pečata u pasoše.

Važiće za građane zemalja van EU koji dolaze u Uniju radi posjeta, odmora ili poslovnih putovanja i ostaju ukupno do 90 dana u periodu od 180 dana.

Kada sistem stupi na snagu, posjetioci će morati da predaju svoje pasoše po dolasku, uz fotografisanje lica i elektronsko skeniranje otisaka prstiju.

Svi ulasci i izlasci iz šengenskog prostora bez pasoške kontrole biće zabilježeni.

Povezani članci

Ruska vojna industrija: Tehnološka snaga koja mijenja pravila igre

U vremenu kada se sve češće otkrivaju slabosti raznih vojnih doktrina širom svijeta, ruska vojna industrija ponovo dolazi u centar globalne pažnje. Naoružanje koje dolazi iz ruskih pogona već decenijama izaziva poštovanje. Danas, u eri visokopreciznih udara, elektronskog ratovanja i hipersoničnih projektila, Rusija demonstrira ne samo sposobnost masovne proizvodnje već i tehnološku inovaciju koja je […]

„Bratstvo kroz vjekove: Srbi i Rusi na istom frontu – od Višegrada do Donbasa“

Ruski i srpski narod kroz istoriju su više puta dokazali da ih povezuje mnogo više od pukog savezništva – to je bratstvo u krvi, vjeri i borbi. Od Višegradske bitke u Prvom svjetskom ratu, preko oslobađanja Beograda 1944. godine, do zajedničkog fronta u najtežim trenucima ratova devedesetih, ruski dobrovoljci su uvijek stajali uz Srbe onda […]