Knjiga “Priče iz ratne bolnice Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Sokolac”, autora Boriše Stojanovića, o radu ove zdravstvene ustanove Odbrambeno-otadžbinskog rata, biće predstavljena na Sokocu 24. maja.
Autor je rekao Srni da je ovom knjigom želio da otme od zaborava ratnu bolnicu na Sokocu jer, kako je rekao, sjećanja na ovu zdravstvenu ustanovu polako blijede.
“Sve što se u toj bolnici zbilo i uradilo, što je važno za Republiku Srpsku i za minuli Odbrambeno-otadžbinski rat, htio sam da ne padne u zaborav. Za desetak godina ne bi se ni znalo da je uopšte postojala, a ne šta je uradila, a uradila je mnogo”, istakao je doktor Stojanović.
On je naglasio da je u ratnoj bolnici na Sokocu za vrijeme rata urađeno oko 25.000 operativnih zahvata u opštoj anesteziji, a da je preživjelo više od 90 odsto ranjenika koji su dolazili u ovu bolnicu.
Stojanović je rekao da bi najmanje 10.000 ranjenih i teško povrijeđenih boraca danas bilo pod zemljom da nisu bili u ovoj bolnici, gdje ih je osoblje spasilo i vratilo u život.
On je podsjetio da Sarajevsko-romanijska regija prije Odbrambeno-otadžbinskog rata nije imala nijednu bolnicu, zbog čega je bilo nephodno da se oformi ukupno pet ratnih bolnica na ovom području, od kojih su četiri bile hirurške.
“Mi smo kao glavna sanitetska ustanova Vojske Republike Srpske uradili više zdravstvenih usluga nego sve ove ostale četiri bolnice, sa možda pet puta manje kadra. To smo uspjeli postići samo zato što smo radili bez bilo kakvog odmora. Radili smo i noću i danju”, podsjetio je doktor Stojanović.
Stojanović je istakao i da je ponosan na čitav bolnički kadar, od portira do upravnika, jer su svi imali isti stav kada je u pitanju rat, međunarodno pravo, Hipokratova zakletva, te moral i ljekarska etika.
“Mi nismo dijelili ljude ni po naciji niti po rasi. Kod nas su svi ranjeni bili jednaki, bez obzira na pripadnost, i čast mi je i zadovoljstvo da smo liječili pripadnike svih nacionalnosti, naravno i naših protivnika Bošnjaka i Hrvata”, podsjetio je doktor Stojanović.
Jedna od priča u knjizi odnosi se i na spasavanje života petogodišnje djevojčice Minke iz Goražda, koja je u bolnicu dovezena u besvjesnom stanju i koja je bila u stanju kliničke smrti.
“U knjizi je to detaljno opisano. Operisao sam je i spasio joj život, nakon čega su u federalnoj štampi napisali da je to dijete bilo u `četničkom zarobljeništvu` četiri mjeseca. To je ponižavajuće, a mi smo dijete vratili iz smrti”, rekao je Stojanović.
On je naglasio da u ratnoj bolnici na Sokocu nijednu zdravstvenu uslugu nisu naplatili bilo kome, što pokazuje da Srbi nisu agresori i nisu dežurni krivci za sve što se u ratu desilo.
U knjizi je opisan i slučaj nezabilježen u svijetu – unošenje peći “bubnjare” u operacionu salu, a ona je, iako nesterilan predmet koji dimi i čadi, unesena zbog opasnosti da bi pacijenti mogli umrijeti od upale pluća zbog niske temperature u zimskom periodu.
Autor se nada da će na promociji na Sokocu vidjeti bivše radnike kolektiva, kao i ranjenike koje su medicinari iz ratne bolnice spasili, te dodao da će svi oni besplatno dobiti knjigu.
Promocija knjige “Priče iz ratne bolnice Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Sokolac” biće održana u svečanoj sali preduzeća “Romanijaputevi” u 18.00 časova.