Ravna planina banerRavna planina baner

Tema

Zašto je tako vruće u Evropi? Stručnjaci objašnjavaju toplotni talas

19 Juli 2023
3 min.
Zašto je tako vruće u Evropi? Stručnjaci objašnjavaju toplotni talas

Toplotni val “bez presedana” zahvatio je Evropu i očekuje se da će trajati sedmicama, nastavljajući se i do avgusta. Nakon dana znojenja kroz Cerberus, ljudi u južnoj Evropi juče su počeli osjećati učinke njegovog gorućeg nasljednika Charona. Ali zašto je u Evropi odjednom tako vruće?

Za rekordne vrućine u svijetu okrivljen je povratak klimatskog fenomena El Ninjo. Posljednji put veliki El Ninjo prošao je zemljom 2016., što je bila najtoplija godina u istoriji.

Međutim, stručnjaci vjeruju da je kombinacija klimatskih promjena, El Ninja i stacionarnog sistema visokog pritiska poznatog i kao anticiklona uzrokovala ovogodišnju žestinu.

“Evropa nije direktno pogođena povratkom El Ninja, stoga je vjerojatno da sistem visokog pritiska i klimatske promjene najviše doprinose ovom događaju toplotnog vala”, rekla je doktor Melisa Lazenbi, predavač klimatskih promjena na Univerzitetu Saseks.

Ako se pitate zašto Ujedinjeno Kraljevstvo trenutno nema iste visoke temperature kao ostatak Evrope, to je uglavnom zato što je sistem visokog pritiska smješten južnije i ne pokriva UK.

Umjesto toga, zemlja doživljava jače vjetrove koji nisu povezani sa sistemom visokog pritiska i stoga nisu pogodni za toplotni val.

“Moguće je da je ovogodišnji toplotni val intenzivniji zbog sušnijeg proljeća u regiji”, rekla je doktor Kloi Brimikombi, klimatska naučnica i istraživač toplotnih valova sa Univerziteta u Gracu, Austrija.

Studije pokazuju da se Evropa posljednjih decenija zagrijava mnogo brže od ostalih kontinenata, posebno u sjeverozapadnoj Evropi – uključujući UK.

Iako je teško odrediti jedan jedini razlog za to, stručnjaci se slažu da je ljudska aktivnost značajan faktor.

“Ne možemo apsolutno sumnjati da su kritični pokretač ovog trenda zagrijavanja emisije ugljen dioksida nastale izgaranjem fosilnih goriva”, rekao je doktor Lesli Mabon, predavač ekoloških sistema na Otvorenom univerzitetu.

Rješenje koje su citirali svi istraživači bilo je “brzo smanjenje emisija iz fosilnih goriva”.

Ako ne, ekstremni događaji poput trenutnog evropskog toplotnog vala postaće učestaliji.

“Kako dolazimo do viših stepeni zagrijavanja, opasnost od povratnih petlji ili neočekivanih događaja postaje sve veća. Zbog toga moramo po svaku cijenu hitno smanjiti emisije fosilnih goriva i ograničiti razmjere globalnog zagrijavanja”, rekao je dr Mabon.

I dr Brimikombi se nadovezala:

“S klimatskim promjenama vjerovatnije je da će toplotni valovi postati sve intenzivniji s porastom osnovnih temperatura. Taj trend ne možemo preokrenuti, možemo ga samo zaustaviti da ne postane intenzivniji. To je ono o čemu se radi u neto nuli”, navodi dr Brimikombi.

Dodala je da osim vlada, korporacije i milijarderi moraju “hitno” smanjiti svoje emisije.

Ako ne spustimo globalnu temperaturu, budućnost izgleda mračno.

“Ubuduće možemo očekivati više toplotnih valova, suša, šumskih požara i oluja, uključujući poplave kao rezultat klimatskih promjena u Evropi i Ujedinjenom Kraljevstvu. Ovo će sigurno izvršiti pritisak na infrastrukturu i ugroziti sigurnost naše hrane” dodala je dr Brimikombi, prenosi “Metro”.

Nezavisne

Povezani članci

Mastilović: Jasan politički cilj zloupotrebe dešavanja u Srebrenici

Direktor Instituta istorijskih nauka Univerziteta u Istočnom Sarajevu Draga Mastilović rekao je povodom 30 godina od zločina u Srebrenici, da je dio međunarodne zajednice zloupotrebio termin genocid sa jasnim ciljem da se srpski narod, koji je u 20. vijeku zaista preživeo genocid, na kraju tog vijeka proglasi genocidnim narodom. „Na istorijskoj nauci je da u […]

Ruska vojna industrija: Tehnološka snaga koja mijenja pravila igre

U vremenu kada se sve češće otkrivaju slabosti raznih vojnih doktrina širom svijeta, ruska vojna industrija ponovo dolazi u centar globalne pažnje. Naoružanje koje dolazi iz ruskih pogona već decenijama izaziva poštovanje. Danas, u eri visokopreciznih udara, elektronskog ratovanja i hipersoničnih projektila, Rusija demonstrira ne samo sposobnost masovne proizvodnje već i tehnološku inovaciju koja je […]