Ravna planina banerRavna planina baner

Kalendar SPC

Crkva i njeni vjernici danas slave Svetog mučenika Kodrata Korintskog: Ovi narodni običaji vezuju se za današnji dan

23 Mart 2023
3 min.
Crkva i njeni vjernici danas slave Svetog mučenika Kodrata Korintskog: Ovi narodni običaji vezuju se za današnji dan

Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas slave Svetog mučenika Kodrata Korintskog, Svetog mučenika Kodrata Nikomidijskog i Svetu Anastasiju.

SVETI MUČENIK KODRAT KORINTSKI

U vrijeme kada su se dešavala gonjenja hrišćana, mnogi vjernici su se razbježali po peštarama i planinama. Isto to je učinila i majka Kodrata, sa njim u stonaku, te ga je rodila u šumi i brzo potom umrla. Kodrat je odrastao u prirodi i usamljenosti.

Hrišćani vjeruju da je Kodrat promislom Božjom i anđelom hraniteljem čuvan, hranjen i vođen. Takođe vjeruju i u to da je Bog koji je davao manu s neba Izrailju u pustinji, puštao je i Kodratu slatku rosu iz oblaka na usta.

Sa dvanaest godina je sišao u grad, gdje su ga dobri ljudi brzo zavoljeli i dali na nauke. Učio je o ljekarstvu i liječio bolesnike, kako prirodnim lijekovima, tako, ako ne i više, i molitvom na koju se navikao još od djetinjstva.

Kada se, za vrijeme vladavine cara Decija Trajana, dogodilo novo gonjenje hrišćana, Kodrat je izveden na sud, a potom bačen u tamnicu, gdje mu se kasnije pridružilo još pet njegovih drugova i ispovjedalo ime Hristovo. 

Sve njih su vukli po ulicama i mučili, štapovima i kamenjima tukli i gađali, dok ih nisu dovukli na gubilište, gdje su se mučinici pomolili Bogu, a onda mačem bili posječeni. Na tom istom mjestu je nastao izvor vode iz zemlje koji i danas nosi naziv Kodratovim imenom i podsjeća na smrt za Hrista svetih šestočislenika.

SVETI MUČENIK KODRAT NIKOMIDIJSKI

Je bio plemić i bogataš, ali i kršteni hrišćanin. Kada je car Valerijan pohapsio mnoge hrišćane, za vrijeme njihovog gonjenja, Kodrat je potplaćivao tamničare kako bi ulazio u tamnicu i zatvorenicima donosio razne manirnice i utvrđivao ih u vjeri.

Zatvorenike su izveli pred sud i upitali za njegovo ime, otadžbinu i stalež, ali ništa od njih nisu saznali. Tada se Kodrar pojavio iza njih i iz sveg glasa viknuo: ,,Hrišćani smo imenom, sluge Isusa Hrista Gospoda sanom i blagodarstvom, a grad i otadžbina naša jeste nebo.”

SVETA ANASTASIJA

Je bila dama na dvoru cara Justinijana. Vidjevši da je carica Teodora ne trpi, Anastasija je ođednom izgubila iz Carigrada i obrela u pustinji misirskoj.

Avva Danilo, čuveni duhovnik, je postriže i objavi kao monaha Anastasija škopca, po njenoj želji, jer se kao žena pod muškim vidom lakše mogla spasiti i sakriti od carevih traganja za njom. Zatvorila se u tesnu ćeliju i tamo provela 28 dana, gdje je i umrla davne 563. godine.

Magazin

Povezani članci

Danas slavimo Prepodobnog Jovana Lestvičnika: Iza sebe je ostavio delo koje se čita i dan-danas

Pisac znamenite „Lestvice“ došao je od nekud na Sinajsku Goru kao šesnaestogodišnji dečko i tu ostao, najpre kao poslušnik, po tom kao otšelnik i najzad kao Sinajski iguman do svoje 83 godine, kada je i skončao, oko 608. godine. NJegov životopisac, monah Danil, kaže za njega: „Uznese se telom na Goru Sinajsku, a duhom na […]

Danas slavimo PREPODOBNOG MARKA ARETUSKOG: Svetac koji se borio protiv prinošenja žrtava idolima

Srpska pravoslavna crkva slavi ga 29. marta po crkvenom, a 11. aprila po gregorijanskom kalendaru. O Markovom stradanju su pisali sv. Grigorije Bogoslov i blaženi Teodorit. Prema njihovim izveštajima, Marko je, u vreme cara Konstantina, razorio neki „neznabožački“ hram i mnoge sledbenike iz Aretusije preveo u hrišćanstvo. Međutim, kada je car Julijan stupio na presto, […]