Ravna planina banerRavna planina baner

Na današnji dan

Desanka Maksimović – senzibilni i muzikalni stihovi

11 Februar 2024
1 min.
Desanka Maksimović – senzibilni i muzikalni stihovi

 Srpska pjesnikinja Desanka Maksimović, član Srpske akademije nauka i umjetnosti, čija se poezija odlikuje toplinom, senzibilnošću, neposrednošću, muzikalnošću i rodoljubljem, umrla je na današnji dan 1993. godine.


Završila je Filozofski fakultet u Beogradu i bila profesor u Obrenovcu, Dubrovniku i Beogradu.

Djela: zbirke pjesama “Pesme”, “Zeleni vitez”, “Pesnik i zavičaj”, “Otadžbino, tu sam”, “Miris zemlje”, “Tražim pomilovanje”, “Nemam više vremena”, “Pesme iz Norveške”, “Letopis Perunovih potomaka”, “Ničija zemlja”, “Slovo o ljubavi”, priče “Ludilo srca”…

Romani “Otvoren prozor”, “Ne zaboraviti”, roman za djecu “Pradevojčica”, zbirka bajki i proze u stihu “Oraščići palčići”, putopis “Snimci iz Švajcarske”.

Putovala je širom tadašnje Jugoslavije i imala veliki broj prijatelja među piscima i pjesnicima, a neki od njih bili su Miloš Crnjanski, Ivo Andrić, Gustav Krklec, Isidora Sekulić i Branko Ćopić.

Poezija Desanke Maksimović je i ljubavna i rodoljubiva, i poletna i mladalačka, i ozbiljna i osjećajna.

Čuvši za strijeljanje đaka u Kragujevcu 21. oktobra 1941. godine napisala je jednu od svojih najpoznatijih pjesama “Krvavu bajku”, koja svjedoči o teroru okupatora nad nedužnim narodom i đacima u Drugom svjetskom ratu.

SRNA

Povezani članci

Dogodilo se na današnji datum, 7. jul

Danas je ponedjeljak, 7. jul, 188. dan 2025. Do kraja godine ostalo je još 177 dana. 1307. – Umro engleski kralj Edvard Prvi poznat kao Edvard Longšenks, koji je tokom vladavine od 1272. godine do smrti reformisao zakonodavstvo i uspostavio snažan administrativni sistem, proširivši ga i na Vels, čiju je autonomiju ukinuo. 1752. – Rođen […]

Dogodilo se na današnji datum, 2.jul

Danas je srijeda, 2. jul, 183. dan 2025. Do kraja godine su 182 dana. 1489. – Rođen engleski sveštenik Tomas Krenmer, jedan od vođa vjerske reformacije u 16. vijeku u Engleskoj. U vrijeme rimokatoličke reakcije kraljice Marije Prve Tjudor, 1556. je kao kenterberijski nadbiskup spaljen na lomači, pod optužbom da je jeretik. Uveo je liturgiju […]